Nowy numer 39/2020 Archiwum

Świadectwo wrażliwości

Na krakowskich Plantach przy Teatrze Słowackiego można zobaczyć zdjęcia naszego miasta wykonane przez osoby bezdomne.

Plenerowa wystawa pod tytułem "Kraków Bezdomny" została przygotowana przez bezdomnych mieszkańców Krakowa we współpracy z Instytutem Socjologii UJ i inicjatywą Zupa na Plantach. Zgodnie z zamysłem organizatorów, ma ona przedstawiać miasto z perspektywy osób mieszkających na ulicy, a więc ukazywać ich myśli i odczucia.

Ekspozycję, którą do 14 lipca można zobaczyć na Plantach, tuż przy Teatrze Słowackiego, przygotowało 6 bezdomnych. Zdjęcia wykonali m.in. Krzysztof Uszyłow, Piotr Morek, Paweł Kowalski i Maria Preiss-Kloc.

Przez kilka dni, wyposażeni w aparaty fotograficzne, skrzętnie wykonywali zdjęcia - jedni skrupulatnie dokumentowali przestrzenie, w których przebywają na co dzień, inni obrazami oddawali zwykłe doświadczenia życia w bezdomności.

- Cała wystawa jest świadectwem szczególnej wrażliwości fotografów. Wrażliwości, której - ze względu na stereotypy tkwiące w naszych głowach - często nie łączymy z osobami w kryzysie bezdomności. Niektóre ze zdjęć i ich opisów są naprawdę przejmujące. Ukazują rzeczywistość, której trudno szukać na pocztówkach czy oficjalnych fotografiach - zachęcają do obejrzenia kadrów organizatorzy.

Wykonany projekt ma zarówno zaktywizować bezdomnych mieszkańców Krakowa, jak i przyciągnąć spojrzenie przechodniów, którzy zwykle odwracają wzrok od osób mieszkających na ulicy. - Mamy nadzieję, że po konfrontacji z tymi zdjęciami przynajmniej część z nas, "domnych", zastanowi się i popatrzy na osoby w kryzysie chociaż trochę z innej perspektywy - dodają pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Ekspozycja "Kraków Bezdomny" powstała w ramach projektu badawczego "Miasto doświadczane w sytuacji bezdomności. Studium społeczno-przestrzenne" finansowanego ze środków Narodowego Centrum Nauki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama