Nowy numer 39/2020 Archiwum

Jak modlić się liturgią?

Na początku września w Krakowie już po raz 11. odbędą się rekolekcje liturgiczne "Mysterium fascinans".

- Chcemy odkrywać piękno i bogactwo liturgii. Do tej pory próbowaliśmy zgłębić, co jest istotą i duchem liturgii, a teraz chcemy nauczyć się, jak czytać tego ducha z wszystkich obrzędów i rytuałów - tłumaczy ks. Krzysztof Porosło, inicjator rekolekcji, które organizuje Fundacja "Dominikański Ośrodek Liturgiczny". W tym roku odbędą się one pod hasłem: "Modlić się liturgią. Mistagogia Eucharystii i liturgii godzin".

Jak mówi ks. Porosło, potrzebne jest odkrywanie wszystkich elementów liturgii, aby całe życie było przez nią pełniej odmieniane. - Istotne jest zakotwiczenie w konkretnym życiu uczestnika celebracji, które zostaje uświęcone, ukształtowane i przemienione przez liturgię, którą się ten człowiek modli. Chcemy, by wszyscy, którzy spotkają się z nami we wrześniu, odkryli, jak ważne są w liturgii pieśni, ale także cisza, znaki, kolory czy symbole - dodaje kapłan.

Od 7 do 9 września uczestnicy rekolekcji będą mogli posłuchać konferencji znanych polskich liturgistów, m.in. ks. Stanisława Mieszczaka, sercanina z Krakowa, ks. Tomasza Bacia z Rzeszowa czy o. Dominika Jurczaka OP, wykładowcy na rzymskim Anselmianum. W planie są także ciekawe referaty, m.in. "Mistagogia obrzędów wstępnych", "Duchowość jutrzni i nieszporów" czy "Mistagogia przestrzeni liturgicznej".

Do odkrywania tajemnic liturgii zaproszeni są wszyscy, którzy ukończyli 16. rok życia - świeccy, ale również księża, diakoni, klerycy czy bracia i siostry zakonne. Co roku w rekolekcjach bierze udział ok. 200 osób.

- Każdy, kto był już na "Mysterium fascinans", wie, że co roku staramy się o nowości i niespodzianki - nie brakuje nam determinacji w udoskonalaniu propozycji, poszukiwaniu jak najlepszych tematów oraz zapraszaniu prelegentów. Tak jest również tym razem - zachęca Michał Wsiołkowski, koordynator rekolekcji.

Wszyscy chętni mogą się zapisać do 31 sierpnia, ale liczba miejsc jest ograniczona. Szczegółowe informacje dostępne są pod adresem www.mf.org.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama