Nowy numer 38/2023 Archiwum

Mistrzowie przy organach

18 lipca wieczorem krakowska bazylika Mariacka wypełni się muzyką. Rozpocznie się tu letni IV Mariacki Festiwal Organowy. Potrwa do 29 sierpnia.

Podczas 7 różnorodnych koncertów organowo-kameralnych rozlegną się dźwięki królewskiego instrumentu, wzbogacone brzmieniem skrzypiec, klawesynu oraz marimby. W koncercie inauguracyjnym, obok organisty Witolda Zalewskiego, wystąpi Sławomir Zubrzycki na zbudowanym przez siebie według pomysłu Leonarda da Vinci instrumencie o nazwie viola organista, który jest instrumentem klawiszowym, ale o brzmieniu smyczkowym.

W każdą kolejną środę do 29 sierpnia, o godz. 20, będą się odbywały koncerty wybitnych organistów, którym będą towarzyszyć inni instrumentaliści oraz wokaliści. Dyrektorem artystycznym festiwalu jest prof. Zalewski, pierwszy organista katedry wawelskiej oraz dyrektor Międzyuczelnianego Instytutu Muzyki Kościelnej, który wraz z parafią Mariacką jest współorganizatorem tego muzycznego przedsięwzięcia.

- Bazylika Mariacka jest świątynią niezwykłą również z tego względu, że istnieją tu trzy działające instrumenty organowe: 56-głosowe organy główne powstałe w wyniku gruntownej przebudowy w latach 80. ub. wieku przez firmę Włodzimierza Truszczyńskiego, 12-głosowe organy w prezbiterium wykonane w 1912 r. przez Kazimierza Żebrowskiego oraz 7-głosowe organy w nawie południowej wykonane w 1898 r. przez Tomasza Falla. Były używane podczas dotychczasowych koncertów festiwalowych - przypomina prof. Zalewski. - W bieżącym roku będzie jednak inaczej. Parafia Mariacka we współpracy z firmą Comarch przystąpiła do gruntownej przebudowy instrumentarium w bazylice z myślą o przywróceniu pełnego brzmienia muzyki organowej podczas liturgii. Prace są wykonywane przez renomowaną austriacką firmę Rieger. Obecnie w pracowni znajduje się instrument z prezbiterium oraz 6 zabytkowych głosów z organów głównych. Dlatego podczas tegorocznego festiwalu będziemy koncertowali na dwóch instrumentach - głównym oraz tym z nawy południowej - wyjaśnił prof. Zalewski.

Wstęp na koncerty za okazaniem zaproszenia lub cegiełki dostępnej w kasie bazyliki. Więcej informacji na www.mariackifestiwalorganowy.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast