Nowy numer 11/2024 Archiwum

Taneczne boje przejdź do galerii

Rozpoczynający się 22 lipca 19. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza" będzie tym razem obracał się wokół tematyki militarnej. Międzynarodowe gwiazdy tańca zaprezentują się w scenerii zabytków Krakowa.

O szczegółach poinformowano podczas dzisiejszej konferencji prasowej w krakowskim Pałacu Biskupa Erazma Ciołka - oddziale Muzeum Narodowego.

- Będzie on scenerią spektaklu "Bassa Danza z Madonnami", gdzie tancerze i stażyści naszego baletu przedstawią tańce z manuskryptu Małgorzaty z Burgundii oraz Guglielmo Ebreo, zaś swoje historie opowiedzą figury świętych przechowywane w Pałacu Biskupa Ciołka: Maryja, Katarzyna i Elżbieta z Turyngii - powiedziała Romana Agnel, szefowa Baletu Cracovia Danza, pomysłodawczyni i kierownik artystyczny festiwalu.

Festiwal będzie się odbywał pod hasłem "Wojna i Pokój". - Nie zabraknie więc tanecznych batalii, turniejów, marszów, parad i pojedynków - wyliczała Romana Agnel.

Od 22 do 27 lipca potrwają festiwalowe warsztaty taneczne zamknięte dla publiczności. 28 i 29 lipca nastąpi zaś wielki finał, dostępny bezpłatnie dla wszystkich bez wyjątku. W Pałacu Biskupa Erazma Ciołka, Collegium Maius UJ, Barbakanie i na Rynku głównym odbędą się spektakle taneczne oraz pokazy żonglerki chorągwiami.

Jeden ze spektaklów finałowych - "Szachy" wg poematu Jana Kochanowskiego w wykonaniu Baletu Cracovia Danza - rozpocznie się w sobotę 28 lipca o godz. 20 na Rynku Głównym.

- To wbrew pozorom będzie także pokaz walki, choć takiej "do której miecza nie trzeba ni zbroje". Tancerze w renesansowych kostiumach wcielą się w rolę figur szachowych, by odtworzyć rozgrywkę pełną emocji, która ma rozstrzygnąć spór między dwoma konkurentami do ręki księżniczki duńskiej - wyjaśniła R. Agnel.

Drugim spektaklem finałowym będzie widowisko "Mars des Nations" odegrane w niedzielę 29 lipca o godz. 20 na Rynku Głównym.

- Bóg wojny Mars poprowadzi nas przez wieki, by pokazać walki różnych narodów. Zobaczymy więc zarówno francuskie zmagania wojenne z czasów króla Ludwika XIV, batalie hiszpańskie z okresu Złotego Wieku, egzotyczne dla nas walki hinduskie i wreszcie starcie Polski i Turcji w XVII wieku, którego symbolem jest bitwa pod Wiedniem - powiedziała Romana Agnel.

W tym spektaklu wezmą udział m.in. gwiazdy tańca historycznego, które po raz pierwszy goszczą w Polsce: Rakesh Sai Babu, mistrz hinduskiego tańca wojennego, i francuski mistrz tańca barokowego Pierre-Francois Dollé.

Szczegółowy program pokazów i spektaklów festiwalowych jest dostępny na stronie internetowej: www.cracoviadanza.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy