Nowy numer 39/2020 Archiwum

Wsparcie po deszczach i podtopieniach

Poszkodowani mogą otrzymać do 6 tys. zł zasiłku, do 20 tys. zł na remont budynku lub lokalu mieszkalnego oraz do 200 tys. zł na ich odbudowę.

O możliwości skorzystania z rządowego wsparcia poinformował Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie.

Pomoc udzielana jest na wniosek osoby uprawnionej, a podstawą do określenia jej wysokości ma być rodzinny wywiad środowiskowy, przeprowadzony przez właściwy miejscowo ośrodek pomocy społecznej. Szczegółowe zasady ubiegania się o pieniądze na likwidację skutków ostatnich ulew można znaleźć na stronie urzędu - www.malopolska.uw.gov.pl.

W piątek rano biuro wojewody małopolskiego poinformowało także o stabilizującej się sytuacji pogodowej w województwie. Nadal jednak przerwana jest magistrala wodna w Murzasichlu. Bez wody pozostaje ok. 3 tys. osób. Awaria ma zostać naprawiona dzisiaj.

W wyniku uszkodzenia dróg rano 20 lipca nadal odciętych od świata było 24 stałych mieszkańców Krościenka. GOPR dowoził tam pontonami niezbędne artykuły. Także 71 zabudowań mieszkalnych w gminie Kamienica (m. Szczawa i Zasadne) było wciąż odciętych od świata. Nieprzejezdna pozostawała droga wojewódzka 986 na odcinku Lubomierz-Kamienica oraz kilka dróg lokalnych. Według informacji MUW, już w piątek rano przejezdne były natomiast wszystkie drogi powiatowe. Zamknięta pozostaje część szlaków turystycznych w Tatrach.

Od północy do godz. 6 PSP na terenie Małopolski przeprowadziła prawie 300 interwencji. Z kolei Tauron informował o 5 stacjach pozbawionych dopływu energii elektrycznej. Według szacunków, bez prądu może być 239 klientów.

Według prognoz IMGW, wzrostów poziomu wody można się spodziewać na Dunajcu w Nowym Sączu i na Popradzie w Starym Sączu - to wynik spływania wód opadowych. "Na pozostałym obszarze województwa w związku ze zmniejszoną intensywnością opadów w pierwszej części doby spodziewane są spadki poziomu wody bądź jego stabilizacja" - czytamy w komunikacie urzędu wojewódzkiego.

Później poziom wód może się ponownie podnieść, prognozowane są bowiem opady deszczu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama