Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Odkrywanie dróg do niepodległości

Atrakcyjną propozycję przeżywania 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przygotował dla uczniów Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie.

Wspólnie z Pospolitym Ruszeniem Szlachty Ziemi Krakowskiej oraz ze Stowarzyszeniem "Nowe Przestrzenie" zaprasza on szkoły ponadpodstawowe z Małopolski i Podkarpacia do poznania kulis dynamicznego procesu odrodzenia Polski. Przygotowany projekt nosi nazwę: "Polonia Libre - droga do wolności" i jest realizowany w ramach programu "Niepodległa".

- Często zapomina się, że ważnym czynnikiem tworzenia się polskiej państwowości po I wojnie światowej była wyjątkowa zwartość społeczna, widoczna przede wszystkim w porzuceniu podziałów między ówczesnymi partiami politycznymi, przy jednoczesnym dążeniu do szybkiego uformowania władz państwowych - mówi Paweł Nowak, współtwórca projektu.

To właśnie w atrakcyjny sposób chcą przypomnieć organizatorzy. - Aby uczniowie mogli lepiej poznać otoczkę polityczną, prawną i gospodarczą wydarzeń lat 1918 i 1919, we wrześniu lub październiku czeka na nich wykład historyczno-prawny, połączony z kursem wystąpień publicznych i negocjacji. Później wezmą oni udział w wyjątkowej grze symulacyjnej - opisuje P. Nowak.

Wyjątkowej, bo będą mieli okazję podjąć rolę parlamentarzystów Zgromadzenia Narodowego - podzieleni na frakcje, będą starać się wypracować rozwiązania i kompromisy w zapisach "Małej Konstytucji". - Ma to obudzić w młodych refleksję na temat wyzwań tamtego okresu, które przy tylu różnych uwarunkowaniach wewnętrznych oraz czynnikach zagranicznych, jak widoczna na horyzoncie wojna z bolszewikami, musieli podjąć nasi pradziadkowie - wyjaśnia P. Nowak.

Udział w inicjatywie jest bezpłatny. Zwieńczeniem projektu będzie wojewódzki etap gry symulacyjnej z 4-osobowymi reprezentacjami poszczególnych klas, a następie finał, zaplanowany na 9 listopada, podczas którego uczniowie zaprezentują wypracowane przez siebie "Małą Konstytucję" oraz „Deklarację Niepodległości".

Formularz zgłoszeniowy oraz informacje o projekcie dostępne są pod adresem internetowym www.idmjp2.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy