Nowy numer 42/2019 Archiwum

Nie ma decyzji idealnej

O tym, dlaczego współcześni menedżerowie mają problemy z podejmowaniem decyzji, mówił w Tyńcu o. Anselm Grün OSB.

W opactwie benedyktynów odbyła się 27 lipca konferencja "Zarządzenie, przywództwo a duchowość".

Jednym z prelegentów był Ryszard Stocki, psycholog, autor "pierwszej na świecie kategoryzacji patologii organizacyjnych". Tłumaczył on, jak to się dzieje, że organizacje początkowo opierające się na wspólnych wartościach stają się instytucjami ukierunkowanymi na zysk.

Jak wyjaśniał, po osiągnięciu sukcesu kadry zarządzające zmieniają swój styl życia - a wraz z nim sposób myślenia - na bardziej konsumpcyjny. - W decyzjach zaczynają kierować się zyskiem, ponieważ boją się utraty stylu życia, który osiągnęli dzięki wartościom - mówił.

Gościem konferencji był także znany benedyktyn z Niemiec o. Anselm Grün. Podkreślał on, że współczesna trudność w podejmowaniu decyzji bierze się m.in. ze strachu przed krytyką. - Żyjemy w świecie "obserwatorów", którzy najlepiej wiedzą, co trzeba było zrobić - przyznał benedyktyn.

Inną blokadą jest chęć podjęcia "jedynej, najlepszej" decyzji. - Tymczasem wiemy, że takich nie ma. Są tylko decyzje mądre - tłumaczył o. Grün. Podkreślał przy tym, że "najgorsze, co się może zdarzyć w firmie, to gdy kadra zarządzająca nie jest w stanie podjąć decyzji".

Drugą część konferencji zaplanowano na 28 lipca. Warsztaty dotyczące duchowości lidera czy zasad przywództwa, zawartych w "Regule" św. Benedykta poprowadzą tego dnia o. Anselm Grün OSB, o. Włodzimierz Zatorski OSB i dr Ryszard Kołodziej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

 • w obronie wiary
  27.07.2018 22:31
  W zawiadomieniu o tym spotkaniu zabrakło słowa "kontrowersyjny". Poglądy Gruen'a w poglądy w sprawie wierności małżeńskiej, celibatu, moralności nie są zgodne z nauczaniem Kościoła - mówiąc oględnie. Jest to poza tym człowiek bazujący na spuściźnie Karla Junga, która opiera się o psychoanalizę i okultyzm.
  Wiśniewska z Wyborczej go chwaliła, co wiele znaczy.
  Przesyłam odnośniki do wypowiedzi dwóch znanych Kapłanów.

  Ks. Mariusza Rosika - biblisty, profesora zwyczajnego teologii, wykładowcy na Papieskim Wydziale Teologicznym:
  http://biblista.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=774&Itemid=1&PHPSESSID=94ed9059a929d0f4a5c71886b89d75c8

  o. Aleksandra Posackiego - jezuity, doktora habilitowanego teologii, doktora filozofii (również w załączeniu w formacie pdf):
  http://www.misjarodzinna.pl/new/Posacki_Psychologizacja_duchowosci_czy_religia_gnozy__A_Grun_.pdf


  I jeszcze do przeczytania tekst z Opoki: http://www.opoka.org.pl/zycie_kosciola/kultura/recenzja_opis.php?id_rec=671&id=1066350178
 • mee...
  28.07.2018 13:15
  ...jezeli zdaje sie sprawe, ze decyzji madrych nie ma, to koleja rzeczy jest brak podejmownia decyzji...danie sobie czasu az decyzje sie pozna - nastepuje eureka, decyzje sie zna...tylko poznanie moze pochodzic z jasnosci badz ciemnosci. Dlatego trzeba miec rozeznanie skad opowiedz pochodzi, a to wydawaloby sie powinni glosi wasi nauczyciele, ktorzy tez nie maja rozeznania - dlatego nauczaj ze nie ma dobrych decyzji, wiec sie nie zastanawiajcie i nie zwlekajcie z podjeciem decyzji, a decyzje podejmujcie nieswiadomie, bo przeciez nie ma dobrych decyzji....
  doceń 0
 • mee...
  28.07.2018 13:45
  Decyzje, ktora podejmnie jasnosc jest decyzja idealna...mimo, ze wystepuja sprzeciwy, bo czyz i Slowo nie ma gorliwych przeciwnikow, sprzeciwi zatem na decyzje idealna pochodza z ciemnosci...a jak rozpoznac decyzje idealna...decyzja idealna jest jasna i lekka nie ma w niej podstepu, wydaje sie, ze skodzi temu. ktory ja poznal.
  doceń 0
 • Scott
  28.07.2018 14:11
  O zgodnosci nauczania z nauką Kościoła, świadczy już fakt braku Imprimatur w znakomitej większości książek Gruna. Stany mistyczne efektem libido, zwiedzenie New Age. Mamy tyłu świetnych kapłanów. Jakoś wywiadu z x. Cyranem choćby nie widziałem tu nigdy.
  doceń 0

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL