Nowy numer 39/2020 Archiwum

Konserwator zabytków wspiera kościoły

W tym roku 180 tys. zł, a od 2015 r. łącznie 5 mln zł - tyle nowotarska delegatura Małopolskiego Konserwatora Zabytków przeznaczyła na remonty w zabytkowych świątyniach archidiecezji krakowskiej.

- Działania konserwatorskie są bardzo ważne i jednocześnie potrzeba na nie sporo pieniędzy, dlatego spieszymy z pomocą także dla parafii. Trzeba podkreślić, że kapłani proboszczowie są bardzo zaangażowani w dbanie o świątynie, zwłaszcza te wpisane do rejestru zabytków - mówi Paweł Dziuban, kierownik nowotarskiej delegatury Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

W tym roku zapadła decyzja, że dotacje trafią m.in. na remont konserwatorski pokrycia dachowego nawy głównej w kościele Wszystkich Świętych w Kacwinie. Parafia na ten cel otrzyma 90 tys zł. Z kolei w kościele św. Bartłomieja w Niedzicy będzie odrestaurowany XVIII-wieczny ołtarz Matki Bolesnej. Konserwator przekaże na ten cel 95 tys. zł.

W poprzednich latach Małopolski Konserwator Zabytków wspomógł m.in. konserwację kamiennej elewacji północnej w sanktuarium Najświętszej Rodziny oraz prace m.in. przy bocznym ołtarzu w kościele św. Antoniego Padewskiego w Sieniawie, św. Sebastiana w Jurgowie i Wszystkich Świętych w Kacwinie.

 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama