Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Pokutnie, ale jubileuszowo

Już w poniedziałek po raz dziesiąty ok. 100 osób wyruszy na trasę Pieszej Pielgrzymki Archidiecezji Krakowskiej w szeregach grupy pokutnej.

Za wspólnotę odpowiedzialne jest Duszpasterstwo Trzeźwości Archidiecezji Krakowskiej i Krucjata Wyzwolenia Człowieka. Jak podkreśla ks. Mirosław Żak, opiekun duchowy grupy oraz diecezjalny duszpasterz trzeźwości, grupa powstała, bo zauważono, że wiele pielgrzymkowych intencji dotyczy osób zmagających się z problemem alkoholowym.

- Podążamy do Matki Bożej z dwiema intencjami. Przepraszamy za grzechy pijaństwa oraz inne uzależnienia oraz modlimy się o trzeźwość całego polskiego narodu. Ale, choć sprawy, które poruszamy, są trudne, nie idziemy smutni, lecz z radością i nadzieją, chcąc powierzyć je Maryi - tłumaczy kapłan.

W grupie pokutnej wędrują nie tylko uzależnieni, ale także ludzie, którym udało się pokonać nałóg, członkowie Krucjaty Wyzwolenia Człowieka oraz osoby, które do Częstochowy zanoszą modlitwy za bliskich zmagających się z nałogami.

- Pielgrzymowanie ma zawsze wymiar pokutny, ale nasza wspólnota jest wyjątkowo otwarta na różne biedy, które dotykają ludzi. Nad problemami uzależnień pochylamy się bardzo konkretnie - na modlitwie, rozmowie czy podczas dzielenia się świadectwami - ocenia s. Teresa Pawlak, która w grupie dziewiętnastej pielgrzymuje od początku.

Jak dodaje albertynka, grupa pokazuje też prawdę o uzależnieniach innych niż alkoholizm lub o dysfunkcjach rodzinnych, które często są współcześnie bagatelizowane. - Nasze wędrowanie to wołanie, że nałogi mają dziś różne, często miłe czy bardzo skryte oblicza, i że my się na taką rzeczywistość nie zgadzamy - mówi.

Ks. Żak zapowiada także, że wszyscy uczestnicy grupy pokutnej otrzymają specjalny znak, który będzie przypominał im o tegorocznym haśle przewodnim pielgrzymki: "Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym".

- Potrzeba nam prawdziwej wolności w wielu aspektach życia. To Duch Święty napełnia człowieka tym, co dobre i piękne, a więc tym, co jest źródłem wewnętrznej wolności. Zachęcamy, by tę prawdę przez najbliższe dni odkrywać razem z nami - zachęca do pielgrzymowania w grupie dziewiętnastej kapłan.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama