W Domu Zwierzynieckim otwarto dziś wystawę "Kopiec pamięci". To pierwsza z cyklu ekspozycji "Krakowski hejnał wolności".
Muzealnicy uczczą nim setną rocznicę odzyskania niepodległości. Wystawa w oddziale Muzeum Historycznego Miasta Krakowa została otwarta zgodnie z tematem cyklu hejnałem Mariackim.
Jak podkreślił dr Jerzy Bukowski, znany piłsudczyk i piewca tradycji niepodległościowej, nie byłoby 11 listopada bez 6 sierpnia, nie byłoby niepodległej Polski bez wymarszu Kadrówki z Oleandrów. A pamiątką tego wszystkiego jest Kopiec Piłsudskiego na Sowińcu. Usypany autentycznym społecznym wysiłkiem w drugiej połowie lat 30. jest najsilniejszym symbolem odzyskanej sto lat temu niepodległości.
Jego genezie, źródłom historycznym i dziejom jego powstania poświęcona jest wystawa. Tworzą ją osobiste niejednokrotnie pamiątki przekazane przez potomków ludzi tamtych czasów, eksponaty muzealne ze zbiorów własnych MHMK, rekonstrukcje i pokazy multimedialne.
Jak to tradycyjnie w Krakowie, choć tym razem nie nad Rynkiem ale jednak "gołębie wzleciały". Kilkanaście białych gołębi rasy holenderskiej wypuszczono dla upamiętnienia wylotu dwudziestu tysięcy gołębi pocztowych z wiadomością dla Marszałka i innych ważnych osób w państwie o rozpoczęciu budowy kopca. A potem, przy pięknej pogodzie odbył się piknik, podczas którego można było nawet spróbować żołnierskich sucharów. Wystawa w Domu Zwierzynieckim przy ulicy Królowej Jadwigi 41 będzie czynna do 27 stycznia 2019 roku od 9.30 do 17.00 oprócz poniedziałków.