Nowy Numer 38/2020 Archiwum

Wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba odwołana

Ma to związek z rozstrzygnięciem konkursu na projekt osiedla, które ma powstać w ramach programu Mieszkanie Plus.

Chodzi o osiedle "Spacerowa" na krakowskich Klinach. Jak czytamy w komunikacie krakowskiego magistratu, konkurs wygrała pracownia architektoniczna współpracująca przy tym projekcie z Biurem Rozwoju Krakowa - firmą będącą własnością najbliższej rodziny Elżbiety Koterby.

"Zważywszy na fakt, iż to właśnie Elżbieta Koterba aktywnie uczestniczyła w imieniu miasta w rozmowach z inwestorem na temat tej gigantycznej inwestycji i jej skutków dla Krakowa oraz mieszkańców dzielnicy X, prezydent Jacek Majchrowski podjął decyzję, o odwołaniu Elżbiety Koterby ze stanowiska zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa" - pisze Monika Chylaszek, rzecznik prezydenta. E. Koterba była II zastępcą prezydenta ds. rozwoju miasta Krakowa.

M. Chylaszek zaznacza, że "prezydent nie ma powodów, by powątpiewać, iż negocjacje prowadzone dotychczas odpowiednio zabezpieczały interes miasta, ale w tej sytuacji zaangażowanie prezydent Elżbiety Koterby może być traktowane jako niedopuszczalny konflikt interesów".

Jednocześnie Jacek Majchrowski zapowiada, że od tej pory negocjacje z BGK Nieruchomości (spółką zależną od Banku Gospodarstwa Krajowego, odpowiedzialną za finansowanie programu Mieszkanie Plus) będą się toczyć pod jego osobistym nadzorem. Władze Krakowa podtrzymały przy tym swoje stanowisko, że każdy inwestor powinien w swoich planach uwzględnić budowę układu komunikacyjnego obsługującego osiedle.

"Troszcząc się o zapewnienie mieszkańcom nowego osiedla odpowiedniej infrastruktury społecznej, władze Krakowa wyrażają nadzieję na sfinansowanie w całości przez BGK Nieruchomości niezbędnych inwestycji jak przedszkole, szkoła czy boisko. Takie oczekiwanie wydaje się zasadne, skoro jest to inwestycja niekomercyjna pod patronatem państwa" - zaznaczono w miejskim komunikacie.

Osiedle "Spacerowa" to pierwsza inwestycja realizowana w Krakowie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus. Na zajmującym 18 ha osiedlu ma powstać ponad 1000 mieszkań o powierzchni od 26 do 78 m kw. Zgodnie z planem budowa rozpocznie się w 2019 r. i zakończy w ciągu trzech lat.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama