Nowy numer 33/2018 Archiwum

Myśliwiec z polskim płatem

W krakowskim Muzeum Lotnictwa Polskiego trwa renowacja samolotu myśliwskiego P.11c. To egzemplarz, który w 1939 roku brał udział w kampanii wrześniowej.

Pilotem odnawianej właśnie w MLP maszyny był ppor. pilot Wacław Król ze 121 Eskadry 2 Pułku Lotniczego, stacjonującego na lotnisku Kraków-Rakowice (obecnie to teren muzeum). Produkowany przez Polskie Zakłady Lotnicze samolot P.11c to udoskonalona wersja samolotów serii P.11. Dokonano w nim wzmocnienia uzbrojenia oraz stateczności. Na początku lat 30. ub. wieku samoloty P.1, P.6, P.7, a także kolejne modele i modyfikacje były uważane za nowatorską konstrukcję, charakteryzującą się nowoczesnymi, jak na te lata, rozwiązaniami technicznymi i technologicznymi. Do pokrycia skrzydeł i sterów użyta została blacha drobnofalista typu Wibault.

Dostępne jest 50% treści. Chcesz więcej? Kup wydanie papierowe lub najnowsze e-wydanie.

« 1 »
oceń artykuł

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zapisane na później

Pobieranie listy

Rekalma