Nowy numer 42/2019 Archiwum

Praktyczna lekcja patriotyzmu

Już po raz kolejny wolontariusze krakowskiej Fundacji "Brat Słońce" zadbali o polskie groby na Kresach.

Wszystko odbyło się w ramach akcji "Wolontariat dla Kresów". Kilkanaście osób z całej Polski w lipcu porządkowało polską część cmentarza w Bołszowcach na Ukrainie. - Naprawiono kilkanaście mogił i pomalowano elementy ich metalowych płotków. Opisano, sfotografowano i skatalogowano 6 nowych nagrobków odnalezionych w ziemi - opowiada o. Bronisław Staworowski OFMConv, prezes fundacji.

Dzięki dotychczasowej, corocznej działalności wolontariuszy udało się z cmentarza usunąć drzewa i zarośla, które całkowicie zakrywały polskie mogiły. Wykopano też większość korzeni. Wciąż jest jednak wiele pracy do wykonania - na przykład działania archiwistyczne, które umożliwią bardziej szczegółową identyfikację osób pochowanych na cmentarzu.

Jak ocenia o. Bronisław, wyjazd daje uczestnikom możliwość głębszego zapoznania się z historią ziem kresowych. - Poznają oni rzeczywistość życia rodaków na Ukrainie, w tym także ich zmagania o zachowanie tożsamości i polskiej kultury. Niewątpliwie takie spotkanie wzbogaca obie strony - podkreśla.

Pracujący na polskim cmentarzu mieli także okazję uczestniczyć we Franciszkańskim Spotkaniu Młodych w sanktuarium Matki Bożej w Bołszowcach oraz zwiedzić Ukrainę, w tym Kamieniec Podolski, Chocim, Stanisławów, Halicz, Kołomyję i Lwów.

- Cieszę się, że mogłem poznać nowe osoby oraz zawiązać nowe przyjaźnie, ale przede wszystkim zadbać w tak konkretny sposób o polskie dziedzictwo kulturowe i znaki obecności Polaków na tych terenach. To była naprawdę bardzo praktyczna lekcja patriotyzmu na obczyźnie - przyznaje Piotr, jeden z wolontariuszy.

Więcej o inicjatywie krakowskiej Fundacji "Brat Słońce" na facebookowym profilu "Wolontariat dla Kresów".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL