Nowy numer 09/2024 Archiwum

Trzy kobiety w Domu Orłów przejdź do galerii

Abp Marek Jędraszewski poświęcił 9 sierpnia odnowiony ośrodek rekolekcyjny Grup Apostolskich Archidiecezji Krakowskiej w Suchem koło Poronina. Obiekt zwany Domem Orłów zyskał także kaplicę pod wezwaniem bł. Karoliny Kózkówny.

Podczas uroczystej Mszy św. metropolita krakowski zwrócił uwagę na trzy dzielne i odważne niewiasty, które - wzorem ewangelicznych roztropnych panien - cierpliwie czekały na przyjście Oblubieńca: patronkę wczorajszego dnia św. Teresę Benedyktę od Krzyża - Edytę Stein, bł. Karolinę Kózkę i Antoninę Tatar (związaną z założeniem Domu Orłów).

- Wszystkie trzy przyszły na świat pod koniec XIX wieku. Oddały Chrystusowi wierność oczekiwania i miłość, która polegała na tym, że zawierzyły Mu swoje życie - podkreślił abp Jędraszewski. - Bogu dziękujemy za te niewiasty, które zapewne dziś znajdują się wokół Boskiego Oblubieńca i są w Jego najbliższym otoczeniu, radując się tym, że pozostały wierne Bogu i Kościołowi aż do ostatnich chwil swojego życia - dodał hierarcha.

Liturgię uświetnili członkowie Grup Apostolskich, którzy przybyli na uroczystość do Suchego z różnych rekolekcji wakacyjnych razem ze swoimi duszpasterzami. Wszystkim za obecność dziękował ks. Paweł Kubani, ogólnopolski moderator Ruchu Apostolstwa Młodzieży i jednocześnie diecezjalny moderator RAM - Grup Apostolskich Archidiecezji Krakowskiej. To właśnie dzięki jego staraniom przy współpracy z ks. Grzegorzem Felusiem udało się odremontować Dom Orłów. Młodzież podziękowała obu kapłanom. Słowa wdzięczności skierowała także do abp. Jędraszewskiego.

O wydarzeniu będzie przypominać specjalna tablica przed wejściem do budynku, którą poświęcił - podobnie jak cały obiekt - metropolita. Krakowski hierarcha spotkał się także z licznie przybyłą na uroczystość młodzieżą.

Dom Orłów ufundowała jeszcze przed I wojną światową Antonina Tatar, góralka z Szaflar, ale związana z Suchem. Poświęcił go kard. Adam Sapieha. Przez lata wykorzystywany był na potrzeby kulturalne i edukacyjne lokalnej społeczności. Z założenia był miejscem, w którym w duchu odpowiedzialności za Polskę i Kościół formowano chrześcijańską młodzież.

- Ruch Grup Apostolskich w archidiecezji krakowskiej działa bardzo prężnie. Mamy 1500 członków, bardzo wspaniałych animatorów, szybujemy dość wysoko. W te wakacje uczestniczą oni w 40 turnusach rekolekcyjnych - mówi ks. Kubani. Kapłan zaprasza wszystkich do wspólnej modlitwy 1 września w Kalwarii Zebrzydowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy