Nowy numer 39/2020 Archiwum

Wolność, której nie wolno roztrwonić przejdź do galerii

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył uroczystej Mszy św. pod Turbaczem, na której spotykają się od 38 lat ludzie gór. Liturgię na Polanie Rusnakowej zapoczątkował ks. prof. Józef Tischner.

Metropolita krakowski sprawował Mszę św. przy ołtarzu polowym na Polanie Rusnakowej, która została zbudowana na kształt odznaczenia i krzyża Virtuti Militari. Hierarcha zaznaczył, że ten obiekt jest jednym z symboli walki z komunizmem, walki o wolność.

- Bóg nie stworzył człowieka po to, aby w swej wolności lękał się i uciekał, i żeby wpadał w depresję i myśli samobójcze. Bóg umacnia człowieka w jego wolności - mówił arcybiskup. Jednocześnie metropolita krakowski zaznaczył, że kiedy wolność nie jest wpatrzona w swe źródło, jakim jest Bóg, może obrócić się przeciwko sobie samej.

Metropolita krakowski nawiązał do setnej rocznicy odzyskania niepodległości, którą w tym roku świętujemy. - Musimy chronić ojczyznę wolną jako skarb. Wolności nie możemy marnotrawić. Ona była i musi pozostać czymś, co wszystkich nas naprawdę jednoczy wokół wspólnego dobra, czyli Rzeczpospolitej Polskiej - zaznaczył abp Jędraszewski.

Eucharystia sprawowana pod Turbaczem była pełna akcentów góralskich. Przygrywała kapela góralska i orkiestra dęta z Mszany Górnej. Kapłani mieli góralskie ornaty, a Podhalanie przybyli w strojach regionalnych. Niektórzy nawet na gorczańską polaną dojechali konno. Podczas procesji z darami górale przynieśli m.in. regionalne produkty.

Ksiądz prałat Władysław Zązel, jeden z kapelanów Związku Podhalan, wspomniał, że Msze św. na Turbaczu odbywają się od 1981 roku z inicjatywy ks. prof. Józefa Tischnera. Nawiązując do tematu spotkań, jakim jest wolność, szczególnie pozdrowił tych, którzy uwolnili się od nałogu pijaństwa. Z kolei ks. Jan Gacek, kapelan Związku Podhalan, dziękował abpowi Jędraszewskiemu za przybycie i zapraszał hierarchę na kolejne spotkania Ludzi Gór.

Głównym organizatorem spotkania pod Turbaczem był nowotarski oddział Związku Podhalan. Wszystkim za przybycie, uświetnienie liturgii i pomoc w organizacji podziękował Józef Knap, przewodniczący nowotarskiego oddziału tej organizacji. W pomoc zaangażowali się ratownicy z GOPR, strażacy z jednostki OSP Kowaniec. Zgromadzonych pozdrowił również sercanin ks. Kazimierz Dadej. W uroczystościach wzięli udział jego współbracia ze zgromadzenia oraz klerycy. Na rowerze na szczyt dojechał ks. Tomasz Szopa, kanclerz Kurii Metropolitarnej w Krakowie. Na gorczańskiej polanie nie zabrakło także podhalańskich parlamentarzystów i władz samorządowych z Nowego Targu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama