Już po raz 9. w święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny krakowski Mały Rynek wypełnił się bukietami pełnymi ziół i kwiatów.
Do konkursu Cudowna Moc Bukietów, który przed laty zapoczątkowała Liliana Sonik i który organizuje Instytut Dziedzictwa, tym razem zgłoszone zostały aż 142 wonne dzieła. Jury oceniało je w trzech kategoriach: tradycyjny bukiet zielny, profesjonalny bukiet florysty i mały bukiet.
Jak przekonywali ich twórcy, radość z udziału jest wielka i nie tylko dlatego, że przyjemnie jest zrywać kwiaty i układać z nich bukiety. W tym konkursie ważne są cel i przesłanie.
- A skoro to wydarzenie odbywa się 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, to wszystkie przygotowane przez nas bukiety są na cześć Matki Bożej - najpiękniejszej z kobiet - przekonuje pani Anna z Krakowa, konkursowa weteranka. W tym roku uczestniczyła w imprezie już po raz szósty.
Rodzina Świdroniów z Orawy również jest już bez problemu rozpoznawana zarówno przez członków jury, jak i innych uczestników konkursu. - Kilka lat temu usłyszeliśmy o konkursie, przyjechaliśmy do Krakowa i wygraliśmy. I dalej przyjeżdżamy - opowiada pan Jan, głowa rodziny. Jak co roku w trzymanym przez niego bukiecie znalazły się kwiaty i zioła z własnego ogrodu i pól znajdujących się nieopodal domu. - W sumie jest w nim ok. 100 roślin! U nas w rodzinie zioła zawsze były traktowane z dużym szacunkiem, bo nie od dziś wiadomo, że są dobre na różne boleści i dolegliwości. Trzeba więc je dobrze znać - tłumaczy.
Z kolei pani Bernardetta z Zielonek wspomina, że w ubiegłym roku w jej bukiecie znalazło się 31 ziół. W tym roku jest ich nieco mniej, ale i tak nie zabrakło tych najważniejszych: dziewanny, lnu, piołunu, kaliny, mięty czy czarnuszki.
Ostatecznie decyzją jury w kategorii tradycyjny bukiet zielny nagrody otrzymały: Krystyna Knapik, Joanna Rejdych i Katarzyna Paluch. W kategorii profesjonalny bukiet florystyczny zwyciężyły: Małgorzata Huk-Rzeczycka, Marzena Chwast i Ewa Szydłowska. W kategorii trzeciej, czyli mały bukiet, na podium stanęli: Mikołaj Rejdych, Julia Leleń i Dawid Kartowski.
Tradycyjnie zielny pochód na Mały Rynek przybył sprzed bazyliki Mariackiej, a wszystkie bukiety poświęcił jej proboszcz, ks. Dariusz Raś.
Podczas wydarzenia, które wpisało się w program Nocy Kościołów "Cracovia Sacra" i któremu patronował m.in. "Gość Niedzielny", odbyły się też warsztaty fotograficzne, florystyczne, zielarskie i rękodzielnicze.