Nowy numer 41/2019 Archiwum

Poświęcona z podnośnika przejdź do galerii

Zdobiąca front kościoła w Zagórzu (gm. Babice) figura Matki Bożej ma 6 m wysokości i 5 m szerokości.

Przedstawia ona Maryję, unoszoną do nieba przez anioły. Prawdopodobnie to największa zewnętrzna rzeźba MB w archidiecezji krakowskiej.

Autorem ważącej ponad pół tony rzeźby jest Michał Wiśnios. Artysta od lat specjalizuje się w sztuce sakralnej i historycznej.

- Rzeźba, jak i jej otoczenie są inspirowane prezbiterium sanktuarium we włoskiej miejscowości Varallo. Tam właśnie pod niebieską kopułą znajdują się figury przedstawiające Maryję niesioną do nieba przez aniołów i świętych - mówi ks. Piotr Gąsior, proboszcz parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zagórzu.

Figura to także parafialne wotum wdzięczności w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 40. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża.

15 sierpnia, w dniu odpustu parafialnego, przy użyciu podnośnika ks. Gąsior (zgodnie z przepisami, ubrany w czerwony kask) odsłonił i poświęcił umieszczoną na frontowej ścianie świątyni rzeźbę Matki Bożej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL