Nowy numer 39/2020 Archiwum

Zwycięstwo za przyczyną Wniebowziętej

- To nie było tylko usiłowanie podporządkowania sobie Europy, ale i wielkie zmaganie się z Bogiem - mówił 15 sierpnia o Bitwie Warszawskiej abp Marek Jędraszewski.

Wieczorem w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny abp Jędraszewski przewodniczył Mszy św. w bazylice Mariackiej w Krakowie.

W homilii metropolita krakowski wyjaśniał, że określenie "pełna łaski" oznacza niepokalanie poczętą, bez żadnej zmazy i grzechu, który miałby Ją od Boga oddzielić.

- To nadzwyczajne wybranie w łasce było darem, który Maryja otrzymała od Najwyższego, ale równocześnie ten dar był zadaniem. Miała jeszcze bardziej wzrastać w łasce, jeszcze bardziej stawać się w Chrystusie i przez Chrystusa narzędziem zbawiania świata. I stąd całe Jej życie, będące na służbie Najwyższego - mówił abp Jędraszewski.

Nawiązał także do roku 1920, kiedy wojska bolszewickie zbliżały się do Warszawy. - To nie było tylko usiłowanie podporządkowania sobie Europy, ale i wielkie zmaganie się z Bogiem, z prawdą o Chrystusie ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, z prawdą o wyniesieniu do chwały Najświętszej Maryi Dziewicy, z prawdą, że wszyscy, którzy z Chrystusem umarli, mieli nadzieję, że z Nim zmartwychwstaną - podkreślił metropolita krakowski.

- Właśnie w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Dziewicy w 1920 roku objawiła się Polsce i całemu światu jakże głęboko wówczas przeżywana prawda, że Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały jest prawdziwie mocą i mądrością Bożą, i że ta Jego zwycięska moc ukaże się za przyczyną Matki Bożej Wniebowziętej - mówił o cudzie nad Wisłą abp Jędraszewski.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama