Nowe organy w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach mają aż 73 głosy i ponad 4900 piszczałek. Pobłogosławił je abp Marek Jędraszewski.
Od kilku lat w rocznicę konsekracji bazyliki Bożego Miłosierdzia i zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przez Jana Pawła II, lub w najbliższą niedzielę po 17 sierpnia, w Łagiewnikach odbywa się Ogólnopolska Pielgrzymka Czcicieli Bożego Miłosierdzia. W tym roku centralnej Mszy św. przewodniczył metropolita krakowski, który pobłogosławił nowe organy w sanktuarium. Ich budowę wsparła ogromna ilość pielgrzymów i darczyńców.
- Było wiele pytań i wątpliwości, czy podołamy temu zadaniu, ale wiedzieliśmy, że jeśli to jest Boża sprawa, to nie można zwlekać. W końcu został wybrany ostateczny projekt, godny tego miejsca, a jego realizacja jest owocem życzliwości i ofiar płynących prosto z serca - mówił ks. Franciszek Ślusarczyk, rektor sanktuarium dodając, że nowy instrument uczy nas harmonii i współpracy oraz wydobywa z ludzkiego serca to, co najpiękniejsze.
Organy zostały zbudowane z dwóch symetrycznych części, które łączy jeden dostojny witraż ukazujący wschodzące słońce, którym jest Jezus zmartwychwstały. Podczas ceremonii ich poświęcenia zebrani w bazylice byli świadkami niezwykłego i bardzo uroczystego dialogu, jaki prowadził metropolita krakowski z organami, wzywając je do przebudzenia i wielbienia muzyką chwały Boga Ojca i Stworzyciela, Jezusa Chrystusa Odkupiciela i Ducha Świętego, który ożywia nas Bożym tchnieniem. Arcybiskup wzywał też organy, by zaniosły ludzkie błagania i śpiew przed tron Maryi oraz by obudziły wiarę tych, w których serca wdarły się wątpliwości.
Z kolei w homilii arcybiskup zauważył, że wolność musi mieć swoje zasady i reguły, by nie przerodziła się w swawolę i anarchię. Musi mieć także swoją cenę. Te zasady zawarte są w Dekalogu, a wysiłek człowiek podejmuje zmierzając w stronę domu Ojca. Bardzo ważne jest, by się nie zniechęcić w drodze, ani nie zwątpić w jej cel.
Po Mszy św. zostały przyznane odznaki "Beati Misericordes" dla osób, które od początku współtworzą wielkie dzieło, jakim jest Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. Uhonorowani zostali: Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, ks. kard. Franciszek Macharski (pośmiertnie), ks. kard. Kazimierz Nycz, ks. Marian Rapacz, prof. Witold Cęckiewicz, dr Stanisław Karczmarczyk, inż. Krzysztof Bielecki, Roman Kluska, Jan Pawlik, Jan Rduch, Antoni Rduch, Krystyna Kamińska-Dziedzic.