Nowy numer 42/2019 Archiwum

Zapomniany herb Krakowa

Mogłoby się wydawać, że tytuł tego tekstu dotyczy jakiegoś dawnego, bardzo dawnego herbu podwawelskiego grodu.

Tymczasem chodzi o znak rozpoznawczy, który ma kilkusetletnią tradycję, ale jest używany także obecnie. Albo raczej był. Herb Krakowa, który powinien być jego najbardziej rozpowszechnionym znakiem, jest bowiem używany tak rzadko (wypiera go inny znak graficzny – logo w kształcie obwarzanka), że praktycznie zniknął.

Nie tylko ze wszystkich materiałów promocyjnych miasta, ale także z tabliczek instytucji miejskich oraz dokumentów magistratu. Wszędzie widać wyłącznie logo. Urzędnicy, nie tylko miejscy, zostali przekonani przez specjalistów „od wizerunku”, że herby są czymś przestarzałym, nieprzemawiającym do ludzi, i dlatego lepiej tworzyć za kilkadziesiąt tysięcy złotych logo. Wymyślili oni również, że od czasu do czasu logo wymaga „restylingu”, czyli zmiany, za kolejne kilkadziesiąt tysięcy złotych. Tak więc starego obwarzanka zastąpił kilka lat temu nowy, zaś esy-floresy z logo Małopolski, mające ponoć wyobrażać szczyty gór, zostały zastąpione innymi esami-floresami. Urzędnicy tłumaczą, że chcą uniknąć inflacji znaczenia obecnego herbu Krakowa, rezerwując go dla prestiżowych miejsc miasta. Doszło jednak do paradoksalnej sytuacji, że herb został tak skutecznie usunięty sprzed oczu krakowian i turystów, że najłatwiej znaleźć go na... koszach na śmieci w krakowskim magistracie. Takie ci to „prestiżowe miejsce”. Wielu przybyszów, spotykając na każdym kroku obwarzankowe logo, sądzi, że to ono jest herbem miasta, nie wiedząc przy tym, jakie jest jego znaczenie. Jak długo potrwa ta kosztowna i nikomu niepotrzebna, poza autorami logo, zabawa? Podejrzewam, że do kolejnego, kosztownego „restylingu”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL