- Wbrew logice, by uwielbiać Boga poprzez ruch, nie trzeba wcale umieć tańczyć - zapewnia Katarzyna Nieużyła, tancerka, choreograf oraz instruktor tańca.
W rekolekcjach pod hasłem: "Jestem, więc tańczę", które w ostatni weekend odbyły się w Krakowie, wzięło udział ponad 40 osób z całej Polski. Wśród uczestników byli zarówno ci, dla których uwielbianie Boga tańcem to nie pierwszyzna, jak i tacy, którzy nigdy tego nie robili.
- Wbrew logice, by uwielbiać Boga poprzez ruch, nie trzeba wcale umieć tańczyć. Ruch otwiera i prowadzi do niezwykłej wolności względem Niego i ludzi. Chodzi więc nie o konkretne kroki czy schematy, ale właśnie o podniesienie świadomości własnego ciała, by stanąć przed Bogiem w prawdzie - podkreśliła K. Nieużyła, tancerka, choreograf oraz instruktor tańca, jedna z prowadzących warsztaty.
Jak dodała instruktorka, każde ćwiczenia zaczynały się odczytaniem fragmentu z Pisma Świętego. - Chcieliśmy pokazać uczestnikom, że zarówno ciało, jak i jego ekspresyjność są darem od Boga. Współczesny świat zniekształcił postrzeganie ciała i tańca na tyle, że zwykle nie kojarzą się one z przestrzenią sacrum. Jednak odpowiednie spojrzenie na taniec powoduje, że staje się on niezwykłym narzędziem modlitwy - podkreśliła.
Zajęcia prowadzone w trzech grupach miały nauczyć improwizacji, świadomości siebie w ruchu oraz otwartości. Zgodnie z hasłem przewodnim wydarzenia, zaczerpniętym z Dziejów Apostolskich: "W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy".
- Często nie potrafimy wyrazić naszych trudności, doświadczeń czy przeżyć religijnych słowami. Modlitwa też nieraz nie przychodzi nam łatwo. A przecież całe nasze ciało jest świątynią Ducha Świętego, która może wychwalać Boga ruchem i tańcem. Mamy nadzieję, że ten sposób stanięcia przed Bogiem pomoże naszym uczestnikom w ich duchowym rozwoju - podsumowała Monika Zamojska-Świątek, współorganizatorka inicjatywy.
Podobne zdanie wyrażali uczestnicy tych nietypowych rekolekcji. - Tańczę na co dzień, ale dopiero tutaj odkryłem, że może to być skuteczna forma wyrażania miłości i przywiązania do Boga oraz oddania Mu całego siebie - przyznał Mateusz. - Cieszę się, że mogłam nauczyć się, jak wiele prawd duchowych i ewangelicznych można odkryć i podzielić się nimi właśnie przez taniec - powiedziała z kolei Emilia.
Oprócz szkoleń na taneczne rekolekcje złożyły się wieczorne modlitwy oraz konferencje ukazujące rolę tańca w dziejach Kościoła. Rekolekcje Modlitwy Tańcem zorganizowały dwie krakowskie wspólnoty - Głos na Pustyni oraz Jafa.