Nowy numer 42/2019 Archiwum

Beskidzka Eleusa

Uroczystą Mszą św. na myślenickim rynku rozpoczęły się obchody 50. rocznicy koronacji obrazu Matki Bożej.

Maryja jest Tą, która niesie światu swego Boskiego Syna, a także radość i nadzieję oraz poczucie, że Bóg jest z nami – mówił w homilii abp Marek Jędraszewski, prosząc mieszkańców Myślenic, by wiernie stali przy Chrystusie za przyczyną Jego Najświętszej Matki. Wizerunek „Eleusy Beskidzkiej” powstał w XVI w. i został ofiarowany włoskiej zakonnicy przez papieża Sykstusa V. Następnie trafił do księcia Jerzego Zbarskiego, a w 1629 r., za sprawą Marcina Grabysza, do Myślenic. 49 lat temu, w 1969 r., ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła, wkładając na skronie Jezusa i Matki Bożej Myślenickiej papieskie korony, podkreślał Jej dyskretną obecność i towarzyszenie człowiekowi.

Mszę św. koronacyjną celebrował arcybiskup poznański Antoni Baraniak. Wynikało to z głębokiego szacunku, jaki przyszły papież żywił do wielkopolskiego pasterza, który odegrał ogromną rolę w dziejach polskiego Kościoła. – Był on niezłomnym świadkiem. Ofiarował swoje życie, idąc także śladami Najświętszej Maryi Panny, której był wielkim czcicielem. Zawierzył Jej swoje życie i drogi w trudnych warunkach, i zwyciężył. Mimo że mało kto znał szczegóły jego więziennych przeżyć, cieszył się ogromnym szacunkiem – przypomniał abp Jędraszewski, dodając, że abp Baraniak pokazywał, co znaczy być wiernym uczniem Chrystusa. Wskazał również, że nigdy dość błagania i ciągłego uciekania się do Matki Najświętszej.

Po Eucharystii metropolita dokonał Aktu Zawierzenia Matce Najświętszej i poświęcił 7 kopii cudownego wizerunku, które od września będą peregrynować po Myślenicach.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL