Nowy numer 37/2021 Archiwum

Do Niej się uciekajmy

Kościół parafialny św. Jakuba Apostoła w Sance koło Krzeszowic stał się sanktuarium Matki Boskiej Pani Saneckiej – Matki Oczekiwanego Macierzyństwa.

Decyzję ogłoszono tam 8 września, w dniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, podczas Mszy św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. Jest ona potwierdzeniem kultu Matki Bożej w Jej wizerunku znajdującym się w świątyni w Sance i łask, które otrzymują proszący o Jej pomoc. – Ona, z woli Chrystusa, jest naszą Matką, do której uciekać się trzeba, w Niej szukać ratunku, pociechy i nadziei, jako że jest Matką nadziei zwycięskiej – mówił abp Jędraszewski, dodając, że to Maryja, wchodząc w dzieje wiernego ludu, wybiera sobie miejsce i czas, gdzie szczególnie daje odczuć to, iż jest Matką.

Do tych szczególnych miejsc wybranych przez nią, po ludzku mało znaczących i niewielkich, należy także Sanka. – Jej obecność w dziejach tej parafii datuje się już od XVII wieku i jest potwierdzona z pokolenia na pokolenie świadectwami ludzi, którzy, uciekając się do Niej, doznawali łask szczególnych – dodał hierarcha. Nasiliło się to zwłaszcza ostatnimi dziesięcioleciami, kiedy do Sanki zmierzali ludzie proszący dla siebie nie tylko o zdrowie, ale także o łaskę macierzyństwa i ojcostwa. – Jakże wiele było tutaj cudownych chwil modlitwy, zaufania, a potem pełnego radości stwierdzenia, że wysłuchała, że ponownie okazała się Matką, że jest z nami, że pod Jej opiekę nie tylko możemy, ale i powinniśmy się uciekać każdego dnia! – zaznaczył metropolita.

Kustoszem sanktuarium został mianowany ks. Jarosław Żmija, proboszcz parafii w Sance. Już dziś czeka on na pielgrzymów, którzy będą przyjeżdżać do Pani Saneckiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama