Kilkaset osób bawiło się dobrze w trakcie kolejnego "Miodobrania-Miodogrania", imprezy integracyjnej zorganizowanej dziś przez Bonifraterską Fundację Dobroczynną w podkrakowskich Konarach.
Fundacja prowadzi tam cztery placówki: Dom Pomocy Społecznej, Środowiskowy Dom Samopomocy, Warsztat Terapii Zajęciowej i Zakład Aktywności Zawodowej. Codziennie korzysta z nich 180 osób z niepełnosprawnością. Jest związana z zakonem szpitalnym bonifratrów, który od 1913 r. ma w Konarach jeden ze swych konwentów. Przełożonym wspólnoty konarskiej jest obecnie o. Hubert Matusiewicz, b. prowincjał bonifratrów. oraz b. wicedyrektor Caritas Polska.
Przyjechały także grupy m.in. z Krakowa, Radwanowic, Cieszyna. - Jestem tu z pięcioma podopiecznymi i naszą panią dyrektor - powiedział br. Bogusław, bonifrater z Cieszyna.
Jeżdżący na wózku Michał Szczurek z Rącznej w gminie Liszki przyjechał z siostrą Dorotą. - Zainteresowały mnie bardzo zapowiadane warsztaty - powiedział.
Było bardzo radośnie. Na trawniku przed sceną uczestnicy imprezy ruszyli w tany w takt utworów granych przez zespoły "Paradise", "Handycap" i "Zieloną Kapelę". Nie brakowało "pszczółek" i pszczelich "trutniów" poprzebieranych w pszczele stroje. Były wśród nich m.in. Ola z Radwanowic, Magda Suder z Zakliczyna i dwie Gosie z krakowskiego Kobierzyna. Pszczele stroje nie były przypadkowe. Cała impreza przebiegała bowiem pod znakiem miodu - daru natury, który łączy dobry smak z właściwościami leczniczymi. Podopieczni z Konar zajmują się m.in. pszczelarstwem. - Nasza pasieka św. Ambrożego jest tylko jednym, ale bardzo ważnym i ciekawym elementem aktywizacji zawodowej. Wspomaga nas okoliczny pszczelarz Kazimierz Nowak. W bieżącym roku z naszych 40 uli uzyskaliśmy bardzo dużo miodu - można go kupić w kiosku przy konwencie powiedział Cezary Ładyga, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej.
W trakcie imprezy można było degustować rozmaite miody oraz wziąć udział w rozmaitych pokazach i warsztatach pszczelarskich zorganizowanych przez pszczelarzy krakowskich.
- Cieszymy się, że możemy się po raz kolejny spotkać na terenie konwentu. Mamy nadzieję, że dzięki tej imprezie nastąpi prawdziwa integracja osób z rozmaitych placówek opiekuńczych oraz członków społeczności lokalnej i zdołamy pozyskać kolejnych sojuszników naszej działalności - powiedział dr med. Marek Krobicki, prezes Bonifraterskiej Fundacji Dobroczynnej.
Na "Miodobranie-Miodogranie" przyjechał br. Łukasz Dmowski, prowincjał bonifratrów. - W archidiecezji prócz konwentów w Krakowie i Konarach mamy jeszcze konwent w Zebrzydowicach i dom rekolekcyjny w Zakopanem. W sumie w naszej prowincji mamy 80 braci zgromadzonych w 15 konwentach, z czego dwa są za granicą. Przy tych konwentach istnieją szpitale, m.in. w Krakowie, oraz domy pomocy społecznej takie, jak ten w Konarach. Mamy jednak liczne grono współpracowników - powiedział prowincjał.
ł.