Nowy numer 8/2021 Archiwum

Szkoła Kantorów zaprasza

Nowe nazwiska prowadzących oraz nowe zajęcia - to czeka na wszystkich, którzy dołączą do studium muzyki liturgicznej.

Studium przygotowuje do posługi muzycznej w kościele, a prowadzi je Fundacja "Dominikański Ośrodek Liturgiczny".

Kurs Szkoły Kantorów trwa dwa lata. W tym roku podczas każdego zjazdu przewidziano aż 9 godzin zegarowych zajęć. Ich celem będzie wzmocnienie śpiewu wszystkich wiernych, a nie tylko solistów. Dlatego jej uczestnikami mogą być zarówno osoby już śpiewające, jak i te, które dopiero chcą się nauczyć śpiewać.

- Kantor może zarówno być członkiem chóru, jak i przewodzić śpiewowi zgromadzenia czy scholi - gregoriańskiej lub wielogłosowej. W większych ośrodkach może również współpracować z organistą w ożywieniu i pielęgnowaniu lokalnej tradycji muzycznej - mówi o. Wojciech Sznyk OP, koordynator studium, dodając, że kantor nie musi skupiać na sobie uwagi wspólnoty.

Studium kładzie nacisk na przekazywanie praktycznych umiejętności muzycznych (emisji głosu, nauki czytania nut, artykulacji, podstaw prowadzenia zespołów wokalnych) oraz wiedzy na temat liturgii i muzyki sakralnej.

- Chcemy poszerzyć i nauczyć właściwego doboru śpiewów liturgicznych, a także wzbogacić wiedzę naszych uczestników na temat zasad i przepisów liturgicznych ze szczególnym uwzględnieniem roli, jaką muzyka pełni w liturgii - tłumaczy o. Sznyk.

Oprócz cenionych i znanych już z poprzednich edycji Szkoły Kantorów wykładowców, w tym roku pojawią się i nowi - o. Błażej Matusiak, który będzie wprowadzał słuchaczy w tajniki liturgii i teologii muzyki liturgicznej, Łucja Nowak, która będzie uczyła podstawowych umiejętności kantora i dyrygenta, o. Sznyk, który poprowadzi zajęcia o formach liturgicznych i paraliturgicznych, a także z zespołowej emisji głosu, oraz Andrij Szkrabiuk, który przewodził będzie warsztatom wyjazdowym.

Zapisy na rok akademicki 2018 /2019 trwają do końca września. Formularz zgłoszeniowy i szczegółowe informacje można znaleźć na www.szkolakantorow.pl. Po przesłaniu zgłoszenia na pierwszy rok kandydaci zaproszeni zostaną na przesłuchanie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama