Z okazji 15. urodzin Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko" 15 niepełnosprawnych osób podejmie próbę zdobycia Kopca Kościuszki, czyli krakowskiego K2.
Niezwykła wyprawa, która odbędzie się 26 września, zostanie podzielona na dwa etapy. Najpierw himalaista Krzysztof Wielicki (piąty człowiek, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum) i oddychający za pomocą respiratora Janusz Świtaj wyruszą założyć dwa obozy przejściowe (będą to m.in. flagi fundacji). Następnie zejdą do bazy po tych, którzy potrzebują pomocy, i wspólnie będą piąć się w górę, aż do ataku szczytowego. Po zdobyciu szczytu bohaterowie zostaną uhonorowani pamiątkowymi medalami, a wydarzenie uświetni występ zaprzyjaźnionego z fundacją zespołu Carrantuohill. Wsparcie dla osób niepełnosprawnych w trakcie drogi zapewnią himalaiści (oprócz J. Wielickiego także Kinga Baranowska i Ryszard Pawłowski), wolontariusze i ratownicy GOPR. Wyprawa zostanie też zabezpieczona medycznie.
Wśród osób niepełnosprawnych, obok J. Świtaja, będą też m.in. Krzysztof Globisz, który kilka lat temu przeszedł udar mózgu, Agnieszka Litewka (podopieczna prowadzonej przez Fundację Anny Dymnej "Doliny Słońca" w podkrakowskich Radwanowicach), Mirosław Pawłowski (niegdyś alpinista, obecnie - po wypadku - człowiek, który czerpie z życia pełnymi garściami), Grzegorz i Agnieszka Sajnajowie (małżeństwo, oboje zmagają się z dziecięcym porażeniem mózgowym) czy Michał Ziomek (wokalista chorujący na dystrofię mięśniową).
Jak przekonują organizatorzy przedsięwzięcia, wyprawa wpisuje w ideę działalności fundacji Anny Dymnej - nie tylko pomagania osobom chorym i niepełnosprawnym, lecz także zmieniania ich społecznego wizerunku. Zapraszają też wszystkich przyjaciół fundacji, by wspólnie świętować jej jubileusz, a ci, którzy nie będą mogli być na Kopcu Kościuszki, będą mogli obejrzeć transmisję wyprawy na facebookowym profilu Fundacji Anny Dymnej "Mimo Wszystko". Początek o godz. 11.