Nowy numer 23/2023 Archiwum

Hania, Mia i Manasz pod opieką lotniska

Sympatyczne pingwiny z Ogrodu Zoologicznego w Lasku Wolskim zyskały wsparcie Kraków Airport.

- Cieszę się z nawiązanej współpracy z krakowskim lotniskiem, będzie to dodatkowa przestrzeń do rozmowy o ochronie zwierząt. Zdobycie kolejnego partnera jest szansą na dalszy rozwój krakowskiego zoo - mówi Józef Skotnicki, dyrektor Fundacji "Miejski Park i Ogród Zoologiczny". Zadowolenie z podjętej współpracy wyraził także Radosław Włoszek, prezes Kraków Airport.

Symbolem Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport jest pingwin, stąd też projekt objęcia opieką pingwinów Humboldta, wymienionych w I załączniku Konwencji Waszyngtońskiej (CITES) jako gatunek narażony na wyginięcie. Od października Kraków Airport zaopiekuje się: Hanią z zoo w Sosto oraz Mią, najmłodszym pingwinem w krakowskim zoo, i jej bratem Manaszem - rodzeństwem z Koszyc.

Z tej okazji do zoo zaproszono dzieci ze szkół z Balic, Morawicy i Rząski, objętych patronatem Kraków Airport. Podczas spaceru miały okazję dowiedzieć się więcej o Konwencji CITES, a także o chronionych gatunkach zwierząt, które znajdują się w krakowskim zoo, m.in. o: słoniach, gołębiach korońcach, lwiątkach złotych i flamingach. Spacer zakończył się spotkaniem przy obiekcie dla pingwinów. Tam, w obecności dzieci, podpisano umowę oraz umieszczono symboliczną tablicę. Następnie uczniowie wraz z opiekunami zwiedzili krakowskie zoo.

Dwa lata temu uroczyście otwarto w krakowskim zoo obiekt dla pingwinów. Obecnie znajduje się tu 28 pingwinów Humboldta. Ptaki pochodzą z niemieckiego ogrodu w Halle, z węgierskiego zoo w Sosto i ze słowackiego ogrodu w Koszycach. We wrześniu br. stado powiększyło się o kolejnych 8 sztuk pochodzących z Berlina.

Oferta CEL w Kraków Airport zostanie poszerzona o zajęcia związane z tematyką ochrony zwierząt oraz działalnością krakowskiego zoo. Dodatkowo dwa razy w roku na terenie zoo pracownicy Centrum Edukacji Lotniczej przygotują wydarzenia promujące bezpieczeństwo w podróży lotniczej.

W ramach działań edukacyjnych krakowskie lotnisko promuje również kampanie społeczne Urzędu Lotnictwa Cywilnego - "Laser to nie zabawka" oraz "Drony - lataj z głową".

CEL Kraków Airport powstało w 2017 roku. To unikatowy ośrodek edukacyjny, przybliżający zasady funkcjonowania lotniska oraz jego organizację. Misja centrum realizowana jest poprzez organizację zajęć specjalistycznych, szkoleń, warsztatów, kursów e-learningowych czy udostępnianie dedykowanej dla tego obiektu infrastruktury terminalowej. Jednym z istotnych elementów wspomagających procesy dydaktyczne są ściany edukacyjne, opatrzone grafikami przedstawiającymi procedury i zawody na lotnisku. Osoby korzystające z usług centrum mogą skorzystać z dwóch symulatorów - lotu oraz pracy marszałka (koordynatora ruchu lotniczego naziemnego).

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast