Nowy numer 41/2019 Archiwum

Rekonstruktorzy i miłośnicy historii ponownie w Niepołomicach przejdź do galerii

Słoneczna, jesienna pogoda sprzyjała organizatorom Pól Chwały, jednej z największych imprez historyczno-militarnych w Polsce, która odbyła się już po raz 13.

Na niepołomickim rynku, w zamku oraz wokół niego od 28 do 30 września można było spotkać wojowników, rycerzy i żołnierzy z wszystkich epok. Nie brakowało także dam dworu i sanitariuszek.

Wśród przewodnich tematów tegorocznych Pól Chwały było m.in. średniowiecze. Obozowisko grup rekonstrukcyjnych, zajmujących się tym właśnie okresem zajęło najwięcej miejsca. Ich członkowie prezentowali średniowieczne stroje, przedmioty codziennego użytku, ale także zwyczaje i sposoby walki.

Drugim ważnym motywem była obchodzona w tym roku setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tej tematyce poświęcone były warsztaty przeznaczone dla dzieci i młodzieży.

Pola Chwały nie mogły się też obejść bez tradycyjnych punktów programu - była zarówno interdyscyplinarna konferencja naukowa (tym razem jej temat brzmiał "Wojna od kuchni - kultura kulinarna, aprowizacja i używki w dziejach wojska i wojen"), polowa Msza św., jak i przemarsz uczestników spotkania przez miasto oraz "Okazowanie Wojska Wszelakiego", czyli prezentacja poszczególnych grup rekonstrukcyjnych.

Od początku imprezy Pola Chwały gromadzą miłośników historii i wojskowości, którzy swoją pasję realizują się na różne sposoby. Jedni odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy, inni robią to samo w skali makiety, a jeszcze inni na planszach do gry. Przyjeżdżają także modelarze, wykonawcy starych pieśni, tancerze, autorzy książek i prac naukowych.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL