Nowy numer 30/2021 Archiwum

Za tym kryje się Bóg

Tomasz Jędrzejewski z Krakowa wyruszył 16 czerwca. Do grobu św. Jakuba dotrze 12 października by uczcić 40. rocznicę wyboru Jana Pawła II.

Swoją pielgrzymką, którą nazwał Via Cracovia, chce też upamiętnić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 40. rocznicę zdobycia przez Wandę Rutkiewicz najwyższego szczytu ziemi, czyli Mount Everest.

Tomek, który na co dzień należy do wspólnoty Chrystus w Starym Mieście, organizującej m.in. comiesięczne adoracje Najświętszego Sakramentu w bazylice Mariackiej, przekonuje, że wyprawa stanie się pewną granicą w jego życiorysie, bowiem nie jest możliwe, "aby po takim doświadczeniu wrócić takim samym człowiekiem".

Do Santiago niesie ponad sto kilka intencji, za które ofiarowuje poszczególne etapy tras. Są to zarówno intencje za konkretne osoby, za sprawy Kościoła i świata, oraz intencje własne.

Czasu na powierzanie ich Bogu miał bardzo dużo - szedł blisko cztery miesiące, pokonując ok. 3,6 tys. km, a jego trasa (Via Regia) wiodła przez Polskę, Niemcy, Francję i Hiszpanię. Do tej pory nie zanotowano, aby od czasów średniowiecznych ktoś przeszedł ją idąc z Krakowa.

Klamrami spinającymi pielgrzymkę staną się - rzecz jasna - Msze św. Pierwsza odprawiona została w bazylice Mariackiej 16 czerwca o godz. 8 rano, zanim Tomek rozpoczął pielgrzymkę. Dziękczynna Eucharystia ("Misa del Peregrino") zostanie odprawiona przez ks. Alberta Wołkiewicza oraz ks. Dariusza Rasia, archiprezbitera bazyliki Mariackiej, również 12 października, w Santiago de Compostela, gdy dotrze tam krakowski pątnik.

Jak opowiada Tomek, dzięki ludziom spotkanym na pielgrzymim szlaku nauczył się, że umiejętność przyjęcia szczerego, bezinteresownego daru pokazuje ważną rzecz - że wszyscy jesteśmy wielką wspólnotą. Co więcej, taki dar człowiek pamięta, uczy się go szanować i doświadczywszy go sam chce obdarowywać innych.

Zapewnia też, że ja jego pielgrzymką kryje się Bóg, bowiem to On podsuwa pomysły, otwiera drzwi, wspiera i inspiruje do działania.

Relację z wejścia Tomasza do Santiago będzie można śledzić na: www.facebook.com/KosciolMariacki/ i na twitter.com/kosciolmariacki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama