Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Harklowa, czyli zakątek polsko-japoński

"Piękno - Dziedzictwo - Komunikacja, Harklowa 2018” - to tytuł konferencji naukowej, która odbyła się 11 października w Nowym Targu.

Konferencja odbywała się w Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Targu.

- Harklowa to przede wszystkim głębokie zakorzenienie mieszkańców w tradycji ojców i dziedzictwie kulturowym regionu. To Wspólnota świadoma swoich korzeni, upatrująca sensu w wierze katolickiej i praktykach religijnych. To niebywałe połączenie przeszłości z nowoczesnością, które daje nowe perspektywy. Pamięć o przeszłości i otwarcie na teraźniejszość to wizja głębokiej kultury ducha mieszkańców swojej małej ojczyzny - powiedział ks. prof. Stanisław Gulak, rektor Podhalanki. 

Harklowej sławę przyniósł niezwykle piękny drewniany kościółek. Jest to perełka architektoniczna na mapie Podhala i Małopolski. Ta miejscowość stała się też za sprawą Akiko Miwa matecznikiem Japończyków przybywających do naszego kraju. Akiko Miwa od prawie 30 lat prowadzi w Gorcach pensjonat. Jest najbardziej znaną Japonką w naszym kraju. 

Jak zauważył ks. Eugeniusz Dziubek, proboszcz parafii w Harklowej, do miejscowości przybywają dyplomaci i profesorowie, którzy zatrzymują się w pensjonacie Akiko Miwa.

Urokliwa wioska gościła też w ostatnim dziesięcioleciu trzech purpuratów - kard. Franciszka Macharskiego, kard. Józefa Glempa i kard. Stanisława Dziwisza. Obecny metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski znalazł się w gronie osób, które objęły honorowy patronat nad konferencją. 

Obecny na niej ambasador Japonii Tsukasa Kawada przedstawił w swoim wystąpieniu m.in. historię stosunków polsko-japońskich.

Według prof. Ewy Pałasz-Rutkowskiej pierwsze udokumentowane spotkanie Japończyków i Polaków odbyło się w Rzymie w 1585 r. W stolicy Włoch 4 chrześcijan z Kiusiu wysłanych przez cesarza zostało przyjętych na audiencji przez nowego papieża Sykstusa V.

Posłańcy odwiedzili też grób Stanisława Kostki i spotkali się z polskim biskupem Bernardem Maciejowskim, przyszłym prymasem Polski i wręczyli mu japońskie tłumaczenia Psalmu Dawida. 

Pierwszymi ważnymi Polakami, którzy odwiedzili nową Japonię, byli Józef Piłsudski i Roman Dmowski. Najpierw w  marcu 1904 roku Motojiro Akashi, oficer japońskiego wywiadu wojskowego, spotkał się w Krakowie z Romanem Dmowskim. Piłsudski w tym samym czasie nawiązał kontakty z ambasadą Japonii w Londynie. Potem obaj w maju i lipcu 1904 roku odwiedzili Japonię.

- Wtedy trwała wojna rosyjsko-japońska. W 1908 r. Józef Piłsudski z bratem prosili w Japonii o wsparcie działań niepodległościowych. W tym samym czasie Roman Dmowski uważał jednak, że na rewolucję jest jeszcze w Polsce zbyt wcześnie - mówił ambasador Japonii. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy