Nowy numer 39/2023 Archiwum

Nagroda dla krakowskiej pielęgniarki

Pielęgniarka Anna Majka z Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego dostała nagrodą im. Błogosławionego Gerarda za osiągnięcia w ratownictwie medycznym.

Ta ogólnopolska nagroda, przyznawana przez ministra zdrowia, wręczona została 12 października, podczas centralnych obchodów Dnia Ratownictwa Medycznego, które odbyły się w Gdyni.

W sierpniu tego roku Anna Majka będąc na urlopie uratowała mężczyznę, który tonął w Bałtyku. Odpoczywała na plaży w Jarosławcu, gdy usłyszała wołanie o pomoc. Krzyczeli świadkowie wypadku, którzy wyciągnęli tonącego na brzeg. Mężczyzna był bez oznak życia. Anna Majka bez użycia jakiegokolwiek sprzętu rozpoczęła akcję resuscytacyjną - prowadziła ją do czasu przybycia służb. Udało jej się przywrócić funkcje życiowe u mężczyzny, który po kilku dniach wyszedł ze szpitala w dobrym stanie.

- Chciałabym, aby ważnym przesłaniem tej historii było zachęcenie ludzi do nauki pierwszej pomocy - podkreśla Anna Majka. - To, co zrobiłam, mógł zrobić każdy na tej plaży. Nie miałam żadnego sprzętu i wykonywałam podstawowe czynności resuscytacyjne. Udzielić pierwszej pomocy mogą wszyscy, trzeba tylko umieć to zrobić - dodaje.

Anna Majka jest pielęgniarką w zespołach ratownictwa medycznego. W Krakowskim Pogotowiu Ratunkowym pracuje od kilkudziesięciu lat. Brała udział w zabezpieczeniu medycznym największych imprez masowych - pielgrzymek papieskich czy Światowych Dni Młodzieży. Jest też instruktorem Szkoły Ratownictwa Medycznego KPR, gdzie prowadzi szkolenia zarówno dla członków zespołów ratownictwa medycznego, jak i uczy zasad pierwszej pomocy wszystkich zainteresowanych. Bardzo często można spotkać ją podczas przygotowywanych przez KPR pokazów akcji ratunkowych oraz szkoleń z zakresu pierwszej pomocy na imprezach plenerowych.

W tym roku ogólnopolskie obchody Dnia Ratownictwa Medycznego zorganizowane zostały przez Miejską Stację Pogotowia Ratunkowego w Gdyni, która obchodzi jubileusz 90-lecia. Podczas święta Krakowskie Pogotowie Ratunkowe było reprezentowane przez poczet sztandarowy w składzie: Wojciech Balwierz, Paweł Nesterak, Jan Pieniążek.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast