Abp Marek Jędraszewski 13 października konsekrował kościół w parafii św. Stanisława BM na krakowskim Dąbiu
Podczas obrzędu konsekracji świątyni metropolita poświęcił cały kościół, a następnie namaścił ołtarz olejami świętymi. Potem zostały namaszczone ściany, okadzony ołtarz i wnętrze świątyni. Przygotowano ołtarz do sprawowania Eucharystii, nakrywając go obrusem i ustawiając świece. Zostały one następnie zapalone wraz z paschałem i pozostałym oświetleniem, na znak obecności w tym miejscu Chrystusa. Ważnym elementem uroczystości było umieszczenie w ołtarzu – przez abp. Marka Jędraszewskiego wraz z ks. Pawłem Gawronem, proboszczem parafii – relikwii jej świętego patrona. Znaczenie obrzędów wyjaśniał ks. prof. Stanisława Mieszczak, znany krakowski liturgista.
Metropolita nawiązał w swej homilii do ponownego wzniesienia przez Izraelitów, zburzonej wiele lat temu świątyni Pańskiej. Przywołał także słowa Piotra Apostoła, który na pytanie Chrystusa, za kogo uważają go jego uczniowie, odpowiedział –Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego. – Jan Paweł II, inaugurując 22 października 1978 r. swój pontyfikat, nawiązał do tych słów wyznania Piotra i stwierdził – Na tych słowach buduje się Kościół. – Na tym wyznaniu buduje się Kościół od tylu już wieków – powiedział metropolita. – Lud Boży złożony z duchowych kamieni buduje materialne świątynie Bogu, któremu wspólnie chce oddawać najwyższą cześć – dodał.
Wspomniał także o znaczeniu dzisiejszego dnia, który dla parafian jest dniem radości i wdzięczności Bogu za usilne troszczenie się o piękno ich parafialnego domu Bożego. – Niech ten dzień radości trwa. Niech poczucie, że tworzymy jeden Boży dom, daje nam siłę także w sytuacjach, kiedy trzeba być znakiem sprzeciwu wobec tego świata, który niestety chce żyć tak, jakby Pana Boga nie było – powiedział metropolita.
Parafia na Dąbiu została erygowana w 1983 r. po wydzieleniu z parafii św. Kazimierza. Od 1976 r. pracę duszpasterską na Dąbiu zaczął prowadzić ks. Stefan Mazgaj, z czasem budowniczy świątyni parafialnej i pierwszy proboszcz. W październiku 1982 r. otrzymał w Rzymie od Ojca Świętego kamień węgielny na budowę przyszłej świątyni parafialnej. Plac pod budowę został poświęcony w listopadzie 1983 r., w kwietniu następnego roku wbito zaś w ziemię pierwsze łopaty dla wykopów pod fundamenty. Dwupoziomowa świątynia została zaprojektowana przez Henryka Kamińskiego w kształcie nawiązującym do mitry biskupiej patrona – św. Stanisława BM. Pierwszą Mszę św. w dolnym kościele odprawiono w grudniu 1984 r. Kościół górny był wykańczany stopniowo w latach 90. a po 2001 r. wyposażany w kolejne elementy wystroju oraz cenne organy. Przy parafii działa Służba Liturgiczna Ołtarza, Rada Duszpastersko-Budowlana, ruch Domowego Kościoła, Legion Maryi, chór, schola, grupa misyjna, Wspólnota Żywego Różańca.