Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Dziękczynienie za wybór Jana Pawła II

We wtorek 16 października w Krakowie rozpoczną się centralne i archidiecezjalne obchody 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

Będą miały charakter modlitewny, naukowy i kulturalny. – Tegoroczne obchody czterdziestej rocznicy pamiętnego konklawe będą dla nas wszystkich okazją do złożenia hołdu naszemu Wielkiemu Świętemu, który swoim wstawiennictwem jest i działa pośród nas. (...) Papieskie wołanie: "Nie bójcie się! Nie lękajcie się!" wzywa nas do tego, abyśmy na nowo przemyśleli świat, w którym żyjemy, i odnaleźli właściwe dla siebie – jako ludzi wierzących – w nim miejsce – napisał abp Marek Jędraszewski w liście zapraszającym do udziału „w naszym wspólnym dziękczynnym Te Deum za tę łaskę, jaką dla Kościoła, dla Polski i całego świata stał się pontyfikat św. Jana Pawła Wielkiego”.

Centralne uroczystości rocznicowe, mające charakter ogólnopolskiego dziękczynienia za życie i posługę papieża, odbędą się 16 października z udziałem Episkopatu Polski i najwyższych władz państwowych. O godz. 15.30 w znajdującym się na terenie sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach muzeum - oddziale Muzeum Archidiecezjalnego kard. Karola Wojtyły, odbędzie się otwarcie wystawy "Nasz papież". Wystawa ma ukazać nie tylko wielkość pontyfikatu polskiego papieża lecz także pokazać go jako człowieka; także jako człowieka modlitwy. O godz. 16.30 w sanktuarium na Białych Morzach rozpocznie się Msza św. pod przewodnictwem abp. Salvatore Pennachio, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Kazanie wygłosi kard. Stanisław Dziwisz, będący m.in. sekretarzem osobistym Jana Pawła II. O godz. 20 krakowianie i pielgrzymi przyjdą pod „okno papieskie” w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Zobaczą tam nowy wizerunek papieża, wykonany przez artystkę Magdalenę Czeską ze szkła weneckiego techniką mozaiki. Obchody centralne zakończą się o godz. 20.30 koncertem artystów scen polskich na Rynku Głównym.

17 października w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego odbędzie się z kolei zorganizowana przez Uniwersytet Papieski Jana Pawła II oraz Instytut Dialogu Międzykulturowego międzynarodowa konferencja naukowa "Veritatis Splendor". Wykłady wygłoszą m.in. kardynałowie Stanisław Dziwisz i Stanisław Ryłko. Tego samego dnia o godz. 16.30 rozpoczną się uroczystości w Wadowicach – otwarcie wystawy okolicznościowej oraz dziękczynna Msza św. w kościele św. Piotra Apostoła.

Archidiecezjalne dziękczynienie za wybór Jana Pawła II będzie się odbywało od 16 do 22 października w sanktuarium na Białych Morzach. W trakcie Mszy św. w poszczególnych dniach będą się modlili przedstawiciele rozmaitych stanów i grup społecznych. Dziękczynienie zakończy się 22 października, w dniu odpustu ku czci św. Jana Pawła II. O godz. 17 zostanie tu odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp. Jędraszewskiego.

Szczegółowy program obchodów 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową jest dostępny na stronie internetowej www.diecezja.pl.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy