powrót
Wiara.pl - Serwis

Krakowski

twój profil
PROFIL UŻYTKOWNIKA
Wygląda na to, że nie jesteś jeszcze zalogowany.
zaloguj się
lub
zarejestruj się
  • facebook
  • rss
  • Powiadomienia
Nowy numer

Najnowsze [Wydania]

  • GN 21/2025
    GN 21/2025 Dokument:(9268666,Przyszłość świata)
  • GN 20/2025
    GN 20/2025 Dokument:(9259124,Kochać człowieka, piętnować zło)
  • GN 19/2025
    GN 19/2025 Dokument:(9250678,Kościół prawa czy Kościół miłości?)
  • GN 18/2025
    GN 18/2025 Dokument:(9238269,Człowiek jednej roli)
  • GN 17/2025
    GN 17/2025 Dokument:(9228937,Synchronizacja i piękni ludzie)
Jaki był nasz papież?  
Kanwą muzealnej opowieści o Janie Pawle II stały się pamiątki po nim powiązane z grupami jego encyklik Bogdan Gancarz /Foto Gość

Jaki był nasz papież? przejdź do galerii

Przy Sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach zostanie we wtorek 16 października otwarta wystawa przybliżająca postać polskiego papieża. Okazją będą centralne obchody 40 rocznicy wyboru Karola Wojtyły.

Bogdan Gancarz Bogdan Gancarz

|

GOSC.PL

dodane 15.10.2018 16:36
0

Będzie można usłyszeć gromki głos oznajmiający "Habemus Papam!", pod sufit uniosą się zaś kłęby białego dymu, tak jak 16 października 1978 r. na rzymskim placu św. Piotra. Wszedłszy do głównej sali ekspozycyjnej, zobaczymy papieski tron z siedzącą na nim postacią (po bliższym przyjrzeniu okazuje się, że na tronie uformowano po prostu papieską sutannę w taki sposób, iż wydaje się że to sam bohater wystawy jest tam obecny).

Obok umieszczono zaś przedmioty związane z życiem Jana Pawła II m.in. płytkę z miejsca na pl. św. Piotra, gdzie w 1981 r. dokonano na niego zamachu oraz rozmaite dary m. in. ołtarzyk od przywódcy Palestyńczyków Jasera Arafata, które otrzymał niegdyś w trakcie swych podróży, uszeregowane wg swoistego klucza przez organizatorów wystawy.

- Jej scenarzystą był w istocie...Joseph Ratzinger - papież Benedykt XVI. W 2003 r. napisał on tekst o 14 encyklikach Jana Pawła II. W oparciu o ten tekst podzieliliśmy ekspozycję, odnosząc eksponaty do poszczególnych grup encyklik. Ilustracją do encykliki o miłosierdziu jest np. płytka z placu św. Piotra, z miejsca gdzie w 1981 r. dokonano zamachu na papieża, zestawiona z kolażem przedstawiającym przebaczenie Ali Agcy. Encykliki społeczne, są powiązane z przedmiotami związanymi z walorem pracy ludzkiej. Trzecia grupa odnosi się do encyklik eklezjologicznych i ich odzwierciedleniem są przedmioty związane z tak bliskim Janowi Pawłowi II nabożeństwem eucharystycznym oraz obiekty odnoszące się do kultu maryjnego. W ten sposób te przedmioty, czasem niepozorne, wpisują się w kontekst głębokiej myśli naszego papieża - powiedział ks. prof. Andrzej Witko, kurator wystawy „Nasz papież”, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego Karola Wojtyły w Krakowie.

Ojciec Święty Benedykt XVI przesłał list do organizatorów wystawy. "Z całego serca życzę, aby święty papież zaczął działać pośród nas na nowo". Załącznikiem do listu była jego sutanna papieska, którą można obejrzeć na ekspozycji.

Krakowskie muzeum posiada największą w świecie kolekcję pamiątek związanych z osobą Karola Wojtyły, św. Jana Pawła II (na wystawie pokazano 350 spośród nich).

- To zarówno przedmioty, które stanowiły jego własność osobistą, jak i te rzeczy, które w ciągu jego długiego pontyfikatu zostały mu ofiarowane w darze. Zrządzeniem boskim znalazły się właśnie naszym muzeum - dodał ks. prof. Witko.

Wystawa nie jest klasyczną ekspozycją biograficzną. Jedynie w pierwszej części zgromadzono przedmioty i dokumenty pokazujące bohatera naszej ekspozycji. Niesamowite wrażenie robią buty - drewniaki, podobne do tych w jakich młody Wojtyła chodził do pracy w pobliskim Solvayu. Pokazano także szaty biskupie i kardynalskie oraz przedmioty osobistego użytku.

Każdy z gości wystawy będzie miał okazję do bardzo osobistego spotkania z Janem Pawłem II. Temu służy m.in. pełna ciepła rekonstrukcja pokoju Karola Wojtyły z kurii krakowskiej, w którym zatrzymywał się także już jako papież, w czasie pobytów w Krakowie. Wydaje się, jakby przed chwilą z niego wyszedł i za chwile będzie można go spotkać.

Ostatnim akordem wystawy, podkreśleniem modlitewnego rysu osobowości papieża, jest zaaranżowanie przy wyjściu z ekspozycji kaplicy z portretem św. Jana Pawła II, miejsca modlitwy, miejsca medytacji.

- Idzie o to, żeby nie tylko obejrzeć wystawę pamiątek z przeszłości, ale także o to, by to co zobaczymy przemyśleć, przemedytować, przemodlić. Będzie to okazja do tego, by kontemplując obraz świętego, poprzez niego i wraz z nim, przedstawiać Bogu swoje intencje - dodał dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego.

Ekspozycji towarzyszy kilkusetstronicowy katalog otwarty wprowadzeniem abp Marka Jędraszewskiego i obszernym wywiadem z kard. Stanisławem Dziwiszem. Zawarto w nim także inspirujący wystawę tekst Josepha Ratzingera "14 encylik Jana Pawła".

Wystawę będzie można zwiedzać do 2020 r. w siedzibie Muzeum Archidiecezjalnego Świętego Jana Pawła II (Kraków, Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”, budynek „Veritas”, ul. Totus Tuus 30). Będzie zaczątkiem nowego, multimedialnego muzeum papieskiego.

1 / 1
Wystawa "Nasz papież" w Krakowie

Foto Gość DODANE 15.10.2018

Wystawa "Nasz papież" w Krakowie

​Przy Sanktuarium św. Jana Pawła II na krakowskich Białych Morzach będzie można od jutra oglądać wystawę "Nasz papież", przygotowaną przez Muzeum Archidiecezjalne z okazji 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.  
oceń artykuł Pobieranie..
0 FB Twitter
drukuj wyślij zachowaj
TAGI:
  • JAN PAWEŁ II
  • KAROL WOJTYŁA
  • KRAKÓW
  • MUZEUM ARCHIDIECEZJAINE KAROLA WOJTYŁY W KRAKOWIE
  • MUZEUM ARCHIDIEECZJALNE ŚW. JANA PAWŁA II W KRAKOWIE
  • SANKTUARIUM JANA PAWŁA II W KRAKOWIE
  • WYSTAWA

Polecane w subskrypcji

  • Czy Alternatywa dla Niemiec zostanie zdelegalizowana? Polska nie ma powodów, by jej kibicować
    • Świat
    • Maciej Legutko
    Czy Alternatywa dla Niemiec zostanie zdelegalizowana? Polska nie ma powodów, by jej kibicować
  • Piekielna dekada. Kościelne ofiary rewolucji francuskiej
    • Franciszek Kucharczak
    Piekielna dekada. Kościelne ofiary rewolucji francuskiej
  • Korpomowa najbardziej irytuje… najmłodszych pracowników korporacji. Kto zatem posługuje się „polgliszem”?
    • Polska
    • Piotr Legutko
    Korpomowa najbardziej irytuje… najmłodszych pracowników korporacji. Kto zatem posługuje się „polgliszem”?
  • Czy papież z „podwójnym pochodzeniem” znajdzie drogę do pojednania dwóch Ameryk?
    • Kościół
    • Jacek Dziedzina
    Czy papież z „podwójnym pochodzeniem” znajdzie drogę do pojednania dwóch Ameryk?
  • Lwy Kościoła. Kim byli papieże o imieniu Leon?
    • Kościół
    • Franciszek Kucharczak
    Lwy Kościoła. Kim byli papieże o imieniu Leon?
  • Agresja wobec medyków przybiera na sile. Czy da się ją opanować?
    • Polska
    • Agnieszka Huf
    Agresja wobec medyków przybiera na sile. Czy da się ją opanować?
  • O nas

    • O wydawcy
    • Zespół redakcyjny
    • Sklep
    • Biuro reklamy
    • Prenumerata
    • Fundacja Gościa Niedzielnego
    Zgłoś błąd
  • DOKUMENTY

    • Regulamin
    • Polityka prywatności
  • KONTAKT

    • Napisz do nas
    • Znajdź nas
      • Newsletter
        • Zapisz się już dziś!
  • IGM
  • Gość Niedzielny
  • Mały Gość
  • Historia Kościoła
  • Gość Extra
  • Wiara
  • Foto Gość
  • Fundacja Gość Niedzieleny
Zgłoś błąd

Copyright © Instytut Gość Media. Wszelkie prawa zastrzeżone.

  • Facebook
  • Twitter
  • Insta
  • YT
WERSJA Desktop
  • subskrybuj
  • AKTUALNOŚCI
  • OPINIE
  • GALERIE
  • ARCHIWUM
  • KONTAKT Z ODDZIAŁEM
  • Patronaty
  • Diecezje
    • Bielsko-Żywiecka
    • Elbląska
    • Gdańska
    • Gliwicka
    • Katowicka
    • Koszalińsko-Kołobrzeska
    • Krakowska
    • Legnicka
    • Lubelska
    • Łowicka
    • Opolska
    • Płocka
    • Radomska
    • Sandomierska
    • Świdnicka
    • Tarnowska
    • Warmińska
    • Warszawska
    • Wrocławska
    • Zielonogórsko-Gorzowska
  • O Diecezji
    • BISKUPI
    • HISTORIA DIECEZJI
    • KURIA
    • PARAFIE