Nowy numer 30/2021 Archiwum

Drobne gesty tak wiele znaczą

Dominikanin Jacek Hajnos, artysta malarz, przez pięć lat portretował osoby, które zostały bez dachu nad głową, i przy okazji słuchał historii ich życia. Rezultaty można oglądać w opactwie w Tyńcu.

Na projekt składa się 77 portretów i historii osób bezdomnych. – Moim największym pragnieniem jako autora było ukazanie piękna tych osób z całym ich skomplikowanym życiem, bo istnieje bardzo cienka granica pomiędzy moją rzeczywistością dzisiaj a tym, co może być jutro – wyjaśnia br. Hajnos.

Tworzenie „Różnicy” trwało pięć lat. W tym czasie dominikanin przebywał z bezdomnymi, poznawał ich historie i powody, przez które znaleźli się na ulicy. Artysta pokazał, że aby pomóc osobie bezdomnej, wystarczą proste gesty: można zapytać o imię i o to, co dzieje się w jej życiu. To dzięki nawiązaniu relacji można poznać jej realne potrzeby: czy niezbędna jest terapia, czy ktoś, z kim będzie mógł porozmawiać.

– Drobne gesty potrafią sprawić, że ten człowiek może na twoich oczach nawet zmartwychwstać i uwierzyć w siebie przez chwilę. Oni nie wierzą, że może być inaczej. To już jest taki etap degradacji wiary i nadziei, że dla nich ważniejsze niż wsparcie finansowe jest towarzystwo drugiej osoby – tłumaczy br. Hajnos. Na wystawie, która trwa do 30 listopada, można oglądać jedną trzecią prac. Organizatorami ekspozycji są Fundacja „Chronić Dobro” oraz Wspólnota Twórców Chrześcijańskich „Vera Icon”.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama