Była przedostatnią, którą kard. Karol Wojtyła erygował przed wyjazdem na pamiętne konklawe w 1978 roku.
Świętowanie 40-lecia erygowania rabczańskiej parafii wpisuje się w wielkie obchody 40-lecia pontyfikatu Jana Pawła II. Historia kościoła w Rabce-Zdroju związana jest z kultem św. Teresy, który do tej uzdrowiskowej miejscowości dotarł za sprawą kuracjuszy. Św. Teresa chorowała na gruźlicę płuc, stąd wszyscy cierpiący na podobne dolegliwości upatrywali w niej swoją szczególną orędowniczkę. Z tego właśnie powodu postanowiono ufundować w Rabce kaplicę ku czci świętej.
Już w 1926 roku abp Adam Sapieha prosił o ofiary na jej budowę, a dwa lata później dokonał jej poświęcenia. Kaplica powstała dzięki wysiłkom i datkom kuracjuszy. 8 maja 1978 roku kardynał Karol Wojtyła erygował parafię pod wezwaniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Jej pierwszym proboszczem został ks. Władysław Siwek, który podjął dzieło rozbudowy kościoła.
Katecheza to wyzwanie
Obecnie parafia liczy ok. 4,5 tys. mieszkańców, jednak w kościele można spotkać wielu kuracjuszy, wczasowiczów i turystów. Poza kościołem parafialnym kaplice istnieją w dwóch sanatoriach, Szpitalu Miejskim, Domu Pomocy Społecznej i sześciu domach zgromadzeń zakonnych. W dolnej kaplicy kościoła prowadzona jest całodzienna adoracja Najświętszego Sakramentu.
Przy parafii działa wiele grup, m.in.: Służba Liturgiczna, schola, Rodzina Radia Maryja, Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, Żywy Różaniec, młodzieżowa grupa wolontariuszy, są też trzy kręgi Domowego Kościoła. Ze wspólnotą rabczańską związany jest regionalny chór „Szafrany” i Wspólnota Chrystusa Zmartwychwstałego Galilea. Na terenie parafii działają trzy przedszkola prowadzone przez zgromadzenia zakonne i zespół szkół z internatem dla dzieci niewidomych i niedowidzących prowadzony przez siostry franciszkanki z Lasek. – Wielkim wyzwaniem dla katechetów jest katechizacja w szkołach sanatoryjnych, gdzie dzieci i młodzież zmieniają się co kilka tygodni, a pochodzą ze wszystkich stron Polski – przyznaje ks. proboszcz Dariusz Pacuła, jednocześnie dziekan rabczański.
Kalendarz zapełniony
Kalendarz wydarzeń u św. Tereski jest wypełniony po brzegi. Odbywają się wyjazdy wakacyjne, ministranci wspólnie z lektorami i scholą gościli w tym roku we Władysławowie, a Rodzina Radia Maryja i Grupy Ojca Pio pielgrzymowały do Szczepanowa i Zabawy. Ponadto parafia organizuje we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury coroczny Orszak Trzech Króli, Rabczański Przegląd Kolęd i koncert wielkopostny. W kościele odbywają się również organizowane przez MOK koncerty organowe i chóralne. Co dwa miesiące w kościele celebrowane jest nabożeństwo o wewnętrzne uwolnienie i uzdrowienie. – Wspólnie z parafią św. Marii Magdaleny organizujemy co roku Drogę Krzyżową po ulicach miasta – dopowiada ks. proboszcz.