Już po raz dziesiąty krakowianie różnych wyznań spotkają się w niedzielę, by wspólnie słuchać i głosić słowo Boże. Tym razem gospodarzami Ekumenicznego Maratonu Biblijnego są luteranie.
Tegoroczna sztafeta ze słowem odbędzie się pod hasłem zaczerpniętym z Apokalipsy św. Jana: "Ja temu, który pragnie, dam pić darmo ze źródła wody życia" (Ap 21,6). – Zawsze żyjemy w czasach apokaliptycznych, ale nawet gdyby jutro miał być koniec świata, to dziś jeszcze potrzebujemy pić i jeść. Potrzebujemy Bożego słowa po to, żeby czekać w pełni sił na powtórne przyjście Chrystusa – tłumaczy znaczenie tych słów ks. Roman Pracki, proboszcz krakowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej, która w tym roku jest gospodarzem wspólnego czytania Pisma Świętego.
Do kościoła św. Marcina, położonego przy Trakcie Królewskim, na ul. Grodzkiej 56, pastor luterański zaprasza wszystkich: tych, którzy chcą czytać i tych, którzy pragną karmić się słowem, słuchając. – Aby doświadczyć cudu wiary, potrzebujemy kogoś, kto będzie nam Ewangelię opowiadał. Będziemy tradycyjnie czytać Pismo według przekładu ekumenicznego, aby każdy, kto przekroczy próg naszej świątyni, mógł się spotkać z żywym słowem i świadectwem konkretnych osób – zachęca.
Celem Ekumenicznego Maratonu Biblijnego jest dawanie wspólnego świadectwa o tym, że Bóg jest jeden, że jeden jest Kościół, że jeden jest Ojciec, Syn i Duch Święty. Inicjatywa zrodziła się w krakowskim środowisku ekumenicznym dziesięć lat temu. Wokół Biblii gromadzą się chrześcijanie różnych wyznań, przekonani, że nawet gdyby jutro Chrystus przyszedł na sąd, dzisiaj potrzebujemy głoszenia i słuchania Ewangelii.
– W mojej tradycji jest takie powiedzenie Marcina Lutra: "Gdybym wiedział, że jutro będzie koniec świata, to jeszcze dzisiaj posadzę jabłonkę". Chodzi o to, by nie zasypywać gruszek w popiele, ale tym gorliwiej głosić słowo i tym słowem żyć – mówi z przekonaniem ks. R. Pracki.
Ekumeniczny Maraton Biblijny rozpocznie się w niedzielę o 14.00 i potrwa do północy. Wspólne czytanie zostanie podjęte w poniedziałek o 7.00 rano i zakończy się o 21.00. Czas jednego czytania wynosi 10 minut. Każdy, kto pragnie włączyć się w tę inicjatywę, jeszcze może to zrobić. Na zgłoszenia czeka Wiktoria Matloch pod telefonem 603 482 023. Można też pisać: wiktoria.matloch@luteranie.pl.
Spotkanie przygotowało Duszpasterstwo Ekumeniczne Archidiecezji Krakowskiej, krakowski oddział Polskiej Rady Ekumenicznej, Instytut Teologii Fundamentalnej, Ekumenii i Dialogu UPJPII oraz Parafia Ewangelicko-Augsburska w Krakowie.