Nowy numer 38/2023 Archiwum

Targowa brama do książek

781 autorów z 20 krajów przyjedzie na rozpoczynające się we czwartek 25 października w Krakowie 22. Międzynarodowe Targi Książki.

Są już znane szczegóły tej największej imprezy książkowej w Polsce. Targi będą się odbywały od 25 do 28 października w Międzynarodowym Centrum Targowo-Kongresowym EXPO Kraków przy ul. Galicyjskiej 9.

– Kraków od wieków był miastem literatury, miastem książek. Tutaj m.in. w różnych okresach swego życia mieszkali literaccy nobliści: Henryk Sienkiewicz, Czesław Miłosz i Wisława Szymborska. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że tutaj co roku wydawcy i miłośnicy książek spotykają się na wielkiej imprezie targowej. Zwracam uwagę, że w tym roku ozdobą targów będzie wydana przez Międzynarodowe Centrum Kultury ze środków miejskich, wielka księga autorstwa prof. Jacka Purchli "Tysiąc skarbów Krakowa" – powiedział prof. Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

W ubiegłym roku targi, na które przyjechało 700 wystawców z 20 krajów, odwiedziło 70 tys. osób. – W tym roku ma być 615 wystawców i 781 autorów z 20 krajów – poinformowała Zuzanna Oettingen, komisarz targów. Hasłem tegorocznej edycji są słowa hiszpańskiego pisarza Artura Pereza-Reverte – „Książki są bramą, przez którą wychodzisz na ulicę”. Gościem honorowym targów będzie tym razem Szwecja. Odbędzie się m.in. spotkanie z wnuczką Astrid Lindgren, autorki znanej książki "Dzieci z Bullerbyn". Dzieciom, jako potencjalnym wieloletnim czytelnikom książek, zostanie na targach poświęcone sporo uwagi. – Będzie działała Dziecięca Strefa Warsztatowa. Mali czytelnicy nauczą się m.in. pisać wiersze, wezmą udział w warsztatach literackich, plastycznych, ortograficznych i muzycznych oraz spotkają się ze swoimi ulubionymi autorami – poinformował Łukasz Dziedzic. Jak co roku, w osobnej strefie będzie funkcjonował Salon Wydawców Katolickich.

Dla usprawnienia komunikacji między centrum miasta a halą targową zostaną uruchomione dodatkowe połączenia komunikacji miejskiej. – Będą także funkcjonowały dwa wynajęte przez nas parkingi dla gości targów – przy Centrum Handlowym M1 oraz przy centrum Telewizji Kraków w pobliskim Łęgu. Stamtąd będą kursowały busy dowożące gości do hal targowych. Z myślą o usprawnieniu poruszania się po salach targowych, dobudowaliśmy dodatkową halę „Dunajec”, gdzie będą m.in. szatnie poinformowała Grażyna Grabowska, prezes Targów w Krakowie.

Szczegółowy program targów można znaleźć na stronie internetowej: www.ksiazka.krakow.pl

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast