Nowy numer 38/2023 Archiwum

Większość w Radzie Miasta Krakowa dla komitetu prez. Majchrowskiego

Wg oficjalnych wyników wyborów, w Krakowie zwyciężył komitet wyborców obecnego prezydenta miasta.

W 43-osobowej Radzie Miasta Krakowa zasiądzie 23 radnych z komitetu Jacka Majchrowskiego "Obywatelski Kraków", 16 radnych z Prawa i Sprawiedliwości oraz 4 radnych z komitetu Łukasza Gibały. W radzie zostaną utworzone jednak nie 3, a 4 kluby radnych. Przedstawiciele PO i Nowoczesnej startujący z list "Obywatelskiego Krakowa" zapowiedzieli bowiem, że utworzą osobny klub, aczkolwiek zawiążą formalną koalicję z prezydenckim klubem "Przyjazny Kraków".

W składzie klubu PO-Nowoczesna znajdą się: Tomasz Daros, Grażyna Fijałkowska, Andrzej Hawranek, Dominik Jaśkowiec, Jakub Kosek, Bogusław Kośmider (dotychczasowy przewodniczący RMK), Wojciech Krzysztonek, Teodozja Maliszewska, Aleksander Miszalski, Łukasz Sęk i Grzegorz Stawowy z PO oraz Artur Buszek, Nina Gabryś, Małgorzata Jantos i Michał Starobrat z Nowoczesnej.

Prezydencki klub "Przyjazny Kraków" będzie się składał z Kazimierza Chrzanowskiego, Jacka Bednarza, Rafała Komarewicza, Adama Migdała, Sławomira Pietrzyka, Anny Prokop-Staszeckiej i Łukasza Wantucha. Mandat zdobył także prezydent J. Majchrowski. Jeżeli wygra w II turze wybory prezydenckie, jego miejsce w szeregach tego klubu zajmie Lech Kucharski.

Z arytmetyki powyborczej wynika, że klub PiS będzie w opozycji. W jego składzie znajdą się: Michał Drewnicki, Aleksandra Dziedzic, Józef Jałocha, Adam Kalita, Mariusz Kękuś, Bolesław Kosior, Małgorzata Kot, Renata Kucharska, Stanisław Moryc, Włodzimierz Pietrus, Edward Porębski, Marek Sobieraj, Krzysztof Sułowski, Agata Tatara i Jerzy Zięty. Mimo że na kandydatów PiS głosowało sumarycznie więcej osób niż w 2014 r., to będą mieli o 5 radnych mniej.

Po raz pierwszy w radzie znajdą się także przedstawiciele komitetu Łukasza Gibały, liberalnego kandydata na prezydenta Krakowa. Oprócz samego patrona komitetu, w klubie znajdą się także: Łukasz Maślona, Jan Pietras i Alicja Szczepańska.

4 listopada w Krakowie odbędzie się II tura wyborów prezydenckich. Wg oficjalnych wyników wyborów, Jacek Majchrowski uzyskał w I turze 45,84 proc. głosów, zaś kandydatka PiS Małgorzata Wasserman 31,88 proc.

« 1 »

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast