Przybory szkolne, materiały plastyczne i lektury szkolne zebrane w ramach akcji "Kredkobranie" trafiły już na Litwę. W ten sposób polscy uczniowie pomagają swoim rówieśnikom na Kresach i – czyniąc dobro – świętują stulecie odzyskanej niepodległości.
"Kredkobranie – 100 uśmiechów na Stulecie" to projekt charytatywny, przygotowany przez Fundację Ignatianum oraz Stowarzyszenie Korzenie. Jego celem była pomoc najmłodszemu pokoleniu Polaków mieszkających na terenach dawnych Kresów, poprzez zbiórkę dla nich materiałów i lektur szkolnych. Akcja dobiegła już końca, a pierwsza część darów trafiła do odbiorców.
Inicjatywa przyniosła owoce dzięki zaangażowaniu ponad 80 szkół z całej Polski, w tym prawie 50 szkół z Małopolski i Krakowa. – Z małych rzeczy buduje się wielkie. W tym szczególnym roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości pokazaliśmy najmłodszym kresowym Rodakom, że o nich pamiętamy i chcemy im pomóc. To niezwykle ważne i symboliczne – ocenia wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
Dary przekazane na Litwę trafiły do szkół w Koleśnikach, Ejszyszkach, Małych Solecznickich i Podbrodziu. Łącznie około 700 uczniów o polskich korzeniach, uczących się w polskich szkołach, otrzymało m.in. artykuły papiernicze i przybory szkolne. Są to dzieci, których sytuacja materialna jest najtrudniejsza. Na Kresy trafiło ponad 10 tys. sztuk przyborów: kredek, farb, zeszytów, bloków, piórników, plecaków, plastelin, przyborów piśmienniczych, przyborów plastycznych. Pozostałe dary zostaną niebawem przekazane polskim dzieciom ze Lwowa i okolic.
Tomasz Konturek, sekretarz zarządu Fundacji Ignatianum, pomysłodawca i koordynator akcji wspomina, że myśl o zorganizowaniu zbiórki zrodziła się już w zeszłym roku. Dzięki licznym spotkaniom z Polakami na Kresach przy okazji akcji "Rodacy-Bohaterom" okazało się, że pomoc potrzebna jest też dla najmłodszego pokolenia Polaków tam mieszkających. – Wydawać by się mogło, że w obecnych czasach wszystkie dzieci mają już wyprawki, jednak na Kresach rodziców nie zawsze stać, aby zakupić te wymarzone przybory szkolne – stwierdza Konturek.
Do "Kredkobrania" przyłączyły się szkoły w całej Polsce. W akcję zaangażowało się ponad 30 wolontariuszy. Idea uzyskała wsparcie mediów, Małopolskiego Kuratorium Oświaty i Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. Patronat honorowy piastowali: metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski, wojewoda małopolski Piotr Ćwik oraz rektor Akademii Ingatianum ks. prof. Józef Bremer SJ.