27 października wieczorem w auli Instytutu Teologicznego Księży Misjonarzy w Krakowie studenci opowiadali o dziełach misyjnych, jakie podejmują na całym świecie.
W trakcie gali Stowarzyszenia MISEVI Polska, grupującego studentów zajmujących się działalnością misyjną, młodzi przedstawili projekty, które zrealizowali w placówkach prowadzonych przez Zgromadzenie Księży Misjonarzy św. Wincentego à Paulo oraz siostry miłosierdzia. W ciągu 5 lat działalności udało się im m.in. przygotować ośrodek, gdzie kobiety uczą się szyć na Madagaskarze, oraz w tym samym miejscu rozpocząć konkretne działania zmierzające do wybudowania porodówki, ulepszyć wsparcie osób bezdomnych czy też przygotować świetlicę środowiskową na Ukrainie.
Jak sami przyznają, misje uczą innego podejścia do świata. - Wyjazd na Madagaskar był dla mnie lekcją pokory. Otworzył mi realnie oczy na to, jak wielu ludzi nie ma rzeczy, które są dla nas zwyczajne. Choćby środków opatrunkowych czy rękawiczek medycznych. Dlatego tak ważna jest każda pomoc - zarówno ta osobista, jak i pieniężna - przyznała Magda Wszołek, studiująca medycynę.
Z kolei Olek Szuszkiewicz podjął w tym roku dzieło misyjne w Bałcie na Ukrainie. - Pracowaliśmy z dziećmi z różnych środowisk, także dysfunkcyjnych. Bardzo cieszyło nas to, że nasi podopieczni otwierali się i czuliśmy, że mamy wpływ na ich codzienność i że możemy dać im choć trochę radości i zainteresowania, którego często im brakuje ze strony rodzin - opisał.
Sobotniej gali przewodziły słowa: "Żyj z misją". - One są bardzo ważne. Mamy nadzieję, że podejmowanymi przez nas dziełami pokazujemy, że trzeba mieć odwagę, często wbrew przeciwnościom. Chcemy, by z tej gali goście wyszli z przeświadczeniem, że mają w życiu do wykonania misję. I choć są to czasem drobne zadania, mogą one krok po kroku zmieniać świat na lepsze - podsumowała Emilia Klimasara ze Stowarzyszenia MISEVI Polska.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa "Piękni ludzie II", czyli reportaż dokumentujący bezdomność w Odessie, którego autorem jest Anioł Wyrozębski, fotograf i absolwent Łódzkiej Szkoły Filmowej. Dodatkowo na gali zapowiedziano kolejne cele młodych misjonarzy, w tym przygotowanie nowych gabinetów specjalistycznych na Madagaskarze czy też podjęcie projektu długotrwałego wsparcia edukacji lokalnych wolontariuszy.
Gala MISEVI Polska z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Na wydarzeniu chętnie pojawiają się przedstawiciele firm wspierających inicjatywy społeczne oraz instytucji związanych z pomocą rozwojową. Młodzi wręczają także podziękowania dla darczyńców i partnerów MISEVI Polska.
W tym roku z ramienia Stowarzyszenia MISEVI Polska na misje wyjechało 28 wolontariuszy, którzy posługiwali medycznie i edukacyjnie na Madagaskarze, w Kazachstanie i Ukrainie.
Stowarzyszenie MISEVI Polska to część międzynarodowego Stowarzyszenia Świeckich Misjonarzy św. Wincentego à Paulo, założonego w Hiszpanii w latach 90. XX wieku. Funkcjonuje od początku 2017 roku. Obecnie działa w nim ponad 100 wolontariuszy, w większości studentów.