Nowy numer 38/2021 Archiwum

Panama w Krakowie

Z Krakowa na Światowe Dni Młodzieży do Panamy wybiera się prawie 600 osób. Ale nie tylko one są pielgrzymami ŚDM. W Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" młodzi krakowianie będą mogli spędzić 24 godziny z Panamą.

Odległość, koszty, niesprzyjający termin - przyczyn, dla których wielu młodych nie może sobie pozwolić na styczniowy wyjazd do Panamy, jest wiele. Jednak nie trzeba wyjeżdżać, aby być pielgrzymem, bo ŚDM to propozycja dla każdego, zwłaszcza w mieście, które było gospodarzem poprzedniego spotkania młodych całego świata. Z myślą o tych, którzy pozostaną na miejscu, organizowana jest "Panama w Krakowie", czyli duchowy telemost z ich rówieśnikami i papieżem Franciszkiem.

Główne wydarzenia ŚDM 2019 potrwają od 22 do 27 stycznia pod hasłem: "Oto Ja, służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!" (Łk 1,38). Zgodnie z tradycją spotkań młodych, w Panamie uczestnicy z całego świata gromadzą się wspólnie podczas 5 głównych uroczystości: Mszy św. na otwarcie, ceremonii powitania papieża, Drogi Krzyżowej, czuwania z Ojcem Świętym i niedzielnej Mszy św. Posłania wieńczącej spotkanie.

W piątek, kiedy w czasie ŚDM tradycyjnie odprawiana będzie Droga Krzyżowa, młodzi archidiecezji krakowskiej są zaproszeni do przeżycia tego nabożeństwa na podstawie tekstów, które będą rozważane w Panamie. - To będzie czas ferii, więc takie nabożeństwo można zorganizować w parafii czy na rekolekcjach dla młodzieży, które w tym czasie będą się odbywały. Ze względu na różnicę czasu trudno o transmisję z Panamy, dlatego poprzez modlitwy odbywające się w różnych częściach archidiecezji stworzymy sieć duchowej łączności z papieżem Franciszkiem i młodzieżą świata - mówi ks. Marcin Rozmus, zastępca archidiecezjalnego duszpasterza młodzieży w Krakowie.

Wydarzenie pod hasłem: "24 h z Panamą" odbędzie się w sobotę i niedzielę, czyli w czasie, gdy na bulwarze Cinta Costera nad Zatoką Panamską trwać będzie czuwanie młodych z Ojcem Świętym, a potem Msza Posłania. Główna część spotkania odbędzie się w Centrum Jana Pawła II "Nie lękajcie się!" na Białych Morzach. Rozpocznie się w sobotę 26 stycznia o 20.00 i potrwa do 20.00 następnego dnia. W tym czasie przewidziane są dwie transmisje z Panamy - sobotniego czuwania i niedzielnej Mszy na zakończenie ŚDM. Czuwanie rozpocznie się ok. 2.00 w nocy, Msza św. - o 16.00. Poza tym zaplanowano dla młodych krakowian nabożeństwa, modlitwy, konferencje, spotkania w grupach i noc uwielbienia, którą poprowadzi Chór Solnego Uwielbienia z Wieliczki. Nie zabraknie wspólnej Eucharystii i możliwości skorzystania ze spowiedzi czy rozmowy z kapłanem. W tym czasie, przez 24 godziny, trwać będzie nieustanna adoracja Najświętszego Sakramentu.

Organizatorzy przygotowali 500 miejsc, by młodzi mieli dobre warunki do modlitwy i spotkania. - Trudno przewidzieć, jakie będzie zainteresowanie, bo niektórzy będą na rekolekcjach, inni gdzieś na nartach. Zachęcamy jednak, jeśli nie do spotkania w Krakowie, to na pewno do duchowej łączności z Panamą i z nami - przekonuje ks. Rozmus.

Dzięki ekipie medialnej krakowska grupa wyjeżdżająca do Panamy będzie mogła się kontaktować ze swoimi kolegami czuwającymi w Krakowie, by tę łączność wyrazić jeszcze mocniej.

Symbolem tej jedności jest także tzw. pakiet krakowski, który pielgrzymi zabiorą ze sobą do Panamy. Taki pakiet otrzymają również uczestnicy "24 h z Panamą", bo i oni są pielgrzymami Światowych Dni Młodzieży. W pakiecie znajdą się plecak, koszulka, bandanka i inne gadżety.

W najbliższych dniach na stronie: mlodzi.diecezja.pl ruszy formularz rejestracyjny na wydarzenie. Zgłaszać się mogą zarówno osoby indywidualne, jak i grupy. Gwarantowane są: śniadanie, obiad i kolacja, miejsce do spania, plecak, dawka duchowych przeżyć i dobry humor.

« 1 »
DO POBRANIA: |
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama