Nowy Numer 41/2021 Archiwum

Niepodległość tematem XIII Dni Jana Pawła II

To wydarzenie jest wspólnym dziełem krakowskich i małopolskich szkół wyższych. We wtorek ruszają Dni Jana Pawła II.

W tym roku ich tematem jest niepodległość. - Podczas Dni poruszamy tematy istotne w nauczaniu Jana Pawła II, ale i tematy ważne dla nas wszystkich - tłumaczy przewodniczący Komitetu Organizacyjnego, o. prof. Jarosław Kupczak OP. Wybór myśli przewodniej obecnej edycji wydarzenia był więc oczywisty, gdyż odbywa się ono w czasie obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Najważniejszym punktem Dni jest czwartkowe sympozjum naukowe, poświęcone tematowi niepodległości. Obrady w auli Collegium Novum UJ rozpocznie wykład prof. Tracey Rowland z Uniwersytetu Notre Dame w Sydney pt. "Cultural and Spiritual Capital as the Foundation of Freedom and Independence in the Life of Karol Wojtyła". Wśród prelegentów jest także były sekretarz polskiego papieża, abp Mieczysław Mokrzycki. Łaciński metropolita Lwowa wygłosi odczyt pt. "Dialogi Jana Pawła II". W drugiej części spotkania naukowcy z Litwy i Czech będą mówić o swojej perspektywie widzenia niepodległości w nauczaniu papieża Polaka.

Konferencje w ramach Dni Jana Pawła II organizują różne uczelnie w Krakowie i okolicach. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II zaprasza na sympozjum "Jan Paweł II a polski mesjanizm", a Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Tarnowie poświęci uwagę nowej krakowskiej błogosławionej i współpracownicy biskupa Karola Wojtyły - Hannie Chrzanowskiej. Tradycyjnie już Akademia Muzyczna w Krakowie organizuje ogólnopolską sesję pod hasłem: "Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II".

W programie Dni, oprócz refleksji naukowej, znalazły się wydarzenia artystyczne. We wtorek w Filharmonii Krakowskiej odbędzie się koncert "Niepodległość", na który złożą się utwory Henryka Mikołaja Góreckiego. Był on najwyżej cenionym przez Jana Pawła II polskim kompozytorem, łączyły ich silne więzy. Wiele utworów Góreckiego powstało z bezpośredniej inspiracji osobą polskiego papieża.

- Mamy nadzieję, że koncert będzie wyrazem najwyższej czci i tego wszystkiego, co my, jako muzycy, czujemy wobec św. Jana Pawła II - mówi prof. Teresa Malecka z Akademii Muzycznej w Krakowie.

XIII Dni Jana Pawła II w Krakowie zwieńczone zostaną w czwartek Mszą św. w Sanktuarium św. Jana Pawła II. Wtedy również nastąpi ogłoszenie laureatów konkursów: fotograficznego i literackiego, które towarzyszą wydarzeniu.

Celem Dni jest upamiętnienie postaci św. Jana Pawła II i popularyzacja jego dziedzictwa. Od 2006 r. organizuje je Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa. Współpracują z nim: Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”, Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i Fundacja Jana Pawła II - Ośrodek Dokumentacji i Studium Pontyfikatu w Rzymie.

Tematami poprzednich edycji były m.in. prawda, dobro, wiara i nauka, godność i miłosierdzie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama