Nowy numer 42/2021 Archiwum

Dwa dni z niepodległą

10 i 11 listopada w Krakowie odbędą się nabożeństwa, koncerty, przemarsze oraz inne uroczystości z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Program obchodów podał dziś pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego Piotr Ćwik, wojewoda małopolski. - Droga do wolności Polski rozpoczęła się w 1914 r. pod Wawelem. Dlatego mamy szczególny asumpt do świętowania 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Uczyńmy to w sposób radosny. Bądźmy wtedy razem i wspólnie pokażmy dumę z naszej historii - powiedział wojewoda.

Obchody rozpoczną się 10 listopada o godz. 13 na Rynku Głównym piknikiem wojskowym "Służymy niepodległej" oraz grą miejską "Ocalić od zapomnienia". - Pokażemy sprzęt wojskowy, odbędą się także występy artystyczne oraz gry i zabawy dla dzieci. O godz. 16 rozpocznie się bicie rekordu ilości osób śpiewających Pieśń Reprezentacyjną Wojska Polskiego "My, Pierwsza Brygada". Końcowym punktem pikniku będzie o godz. 16.30 uroczysty capstrzyk przy Wieży Ratuszowej - poinformował płk Artur Wiatrowski, zastępca dowódcy 6 Brygady Powietrznodesantowej.

O godz. 17 na Kopcu Kościuszki zostanie zapalony "Płomień niepodległości". - Będzie bardzo dobrze widoczny z okolic budynku "Sokoła" przy ul. Piłsudskiego 27. O godz. 19 zaś w "Sokole" rozpocznie się koncert "Od marzeń do niepodległości" - poinformował wojewoda.

10 listopada o godz. 12 w Parku im. Henryka Jordana odbędzie się z kolei odsłonięcie popiersi sześciu Ojców Niepodległości: Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, gen. Józefa Hallera, Wojciecha Korfantego, gen. Kazimierza Sosnkowskiego i Wincentego Witosa. Poprzedzi je Msza św. odprawiona o godz. 10 w kościele Mariackim oraz Marsz Niepodległości, który przejdzie po Mszy do Parku Jordana.

Obchody 11 listopada rozpoczną się o godz. 9.30 złożeniem kwiatów przy pomniku Żołnierzy Polski Walczącej (ul. Powiśle). O godz. 10 w katedrze wawelskiej zostanie odprawiona uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Marka Jędraszewskiego. - Potem na wzgórzu wawelskim odśpiewamy hymn narodowy w ramach akcji „Niepodległa do hymnu!”. Będą również rozdawane flagi w barwach narodowych. Uszyły je więźniarki z Zakładu Karnego w Ruszczy, z pociętej na kawałki ogromnej flagi, która 2 maja została rozciągnięta od Bramy Floriańskiej do Wawelu - powiedział P. Ćwik. O godz. 12.15 pochód patriotyczny ruszy z Wawelu na pl. Jana Matejki, zatrzymując się po drodze przy Krzyżu Narodowej Pamięci na pl. o. Adama Studzińskiego. O godz. 12.45 na pl. Matejki odbędzie się uroczystość przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Zostaną wręczone odznaczenia państwowe i akty nadania obywatelstwa polskiego. O godz. 17 na Rynku Głównym odbędzie się jubileuszowa 70. "Lekcja śpiewania".

Z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości w dniach 10 i 11 listopada wstęp na wszystkie wystawy do wszystkich oddziałów Muzeum Narodowego w Krakowie będzie wolny. W Gmachu Głównym MNK przy al. 3 Maja 2 będzie można zobaczyć m.in. wystawę „Niepodległość. Wokół myśli historycznej Józefa Piłsudskiego”. W sobotę 10 listopada wystawę będzie można zwiedzić wraz z jej kuratorem Piotrem Wilkoszem, w niedzielę zaś o godz. 11 i 13 z przewodnikiem. - W sobotę 10 listopada edukatorzy MNK zapraszają na rodzinną grę muzealną "Niepodległa, czyli jaka?" od godz.10.30 do 13. O godz. 18.00 na placu przed gmachem głównym muzeum rozpocznie się z kolei plenerowe widowisko "123", inspirowane historią okresu zaborów Rzeczpospolitej Polskiej i przygotowane przez Teatr Jednej Miny - poinformowała Marta Bosak z MNK.

Akademia Muzyczna zaprasza zaś 11 listopada do auli Florianka (ul. Sereno Fenna 15) na Maraton Dzieł Ignacego Paderewskiego. Muzycy od godz. 11 do 18 będą wykonywali dzieła tego pianisty, kompozytora i jednego z Ojców Niepodległości.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama