Nowy numer 9/2021 Archiwum

By wygrać życie, musi lecieć do Izraela

Na leczenie Konrada Nawary z Olszówki potrzeba 1,3 mln zł. Jego bliscy, zbierając pieniądze, pieką ciasta, oferują lekcje, zapraszają na koncert i dużo się modlą.

Konrad od dwóch lat zmaga się z nowotworem złośliwym - chłoniakiem z dużych komórek B-DLBCL w 4. stadium, czyli najbardziej zaawansowanym. Leczenie w Polsce nie przynosi pożądanych rezultatów, bo nowotwór okazał się odporny na tradycyjne metody. Ratunkiem dla Konrada jest nowatorska terapia genowa, którą może odbyć w Izraelu. Koszty leczenia to ok. 1,3 mln zł, dlatego jego bliscy przystąpili do działania.

- Konrad jest naszym najlepszym przyjacielem, pochodzimy z jednej wsi. Znamy się ze szkoły i rozdzieliliśmy się dopiero wtedy, gdy trzeba było iść na studia - mówi Iwona, jedna z organizatorek akcji. - Koleżanka widziała na Facebooku takie akcje-licytacje, więc padł pomysł, by coś takiego stworzyć. Nie było ani chwili zastanowienia - zapewnia.

Powstała na Facebooku grupa "Licytacje-Konrad Nawara" liczy już ponad 49 tys. użytkowników. Stała się ona bazarkiem talentów, które są wykorzystywane w najlepszy możliwy sposób - służą innym. Osoby z różnych stron Polski, a szczególnie z Podhala, wystawiają na licytacje różne przedmioty i usługi, z których całkowity dochód przeznaczony jest na leczenie Konrada. Wśród nich można znaleźć m.in. domowe specjały, usługi kosmetyczne, sesje zdjęciowe, wycieczki, treningi sportowe oraz lekcje. Także te nietypowe. Na przykład pani Gosia, która mieszka w Szanghaju, oferuje 3 lekcje języka chińskiego poprzez Skype lub inne komunikatory. - Udostępniłam licytację, bo chcę uczestniczyć w zbiórce pieniędzy i zachęcić jeszcze więcej osób do wsparcia mojego kuzyna - wyjaśnia. Zaś Łucja, zwyciężczyni jednej z licytacji, twierdzi, że jest to cel na wagę życia, dlatego nie warto zważać na pieniądze, tylko trzeba włączyć się w pomoc.

Ważnym elementem akcji jest modlitwa. "Gdy się w nią wierzy, jest bardzo realnym i namacalnym wsparciem, bo sytuację trudną oddajemy Temu, dla którego nie ma nic niemożliwego" - napisał ks. Dariusz. Odprawi on Mszę św. w intencji Konrada, która odbędzie się w piątek 9 listopada o godz. 18 w kościele Świętych Wojciecha i Jerzego w Zatorze. Grupowicze modlą się również Różańcem w intencji chorego oraz zajmującego się nim personelu medycznego.

Muzyka odgrywa kluczową rolę w życiu Konrada, dlatego rodzina i przyjaciele zapraszają na koncerty charytatywne, które odbędą się 16 listopada w ZSTI w Mszanie Dolnej oraz w restauracji "Siwy Dym" w Rabce (wstęp 20 zł).

Szczegóły akcji można znaleźć na www.facebook.com/groups/260298288002713 i na www.siepomaga.pl/zyciekonrada.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama