Nowy numer 39/2023 Archiwum

Hymn Polski o 11.11 przejdź do galerii

W wielu małopolskich placówkach oświatowych o godz. 11.11 w piątek 9 października zabrzmiał "Mazurek Dąbrowskiego". Szkoły wpadły na bardzo ciekawe pomysły, jak uczcić Niepodległą.

W Zespole Placówek Oświatowych w Kasince Małej podjęto wiele inicjatyw dla uczczenia 100-lecia niepodległości. Najważniejszą z nich było przygotowanie koncertu pieśni patriotycznych, który odbył w kościele parafialnym w Kasince Małej. Młodzi artyści - uczniowie szkoły oraz jej absolwenci -przypomnieli pieśni i piosenki, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. W murach kościoła wybrzmiały m.in.: "Modlitwa o wschodzie słońca”, "Marsz Pierwszej Brygady".

Z okazji Święta Niepodległości w Kasince odbył się także Przegląd Poezji Patriotycznej. Kolejnym punktem programu było posadzenie Dębu Niepodległości. Na zakończenie obchodów uczniowie stworzyli gigantyczną "żywą" biało - czerwoną flagę, która została uwieczniona na zdjęciach. Odśpiewaniem hymnu narodowego o godz. 11.11 rozpoczęła się akademia poświęca ojczyźnie i tym, którzy za jej wolność walczyli

Z kolei w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte na świętowanie setnej rocznicy odzyskania złożył się bieg w 11 minut, wojskowa musztra, przedstawienie, a nawet tort w barwach narodowych.

Uroczystą akademię w Szkole Podstawowej nr 1 im. Bohaterów Westerplatte w Cichem poprzedził bieg uczniów po sali gimnastycznej, w czasie którego pokonali w sumie 100 km w ciągu 11 minut. Na starcie pojawili się reprezentanci niemal wszystkich klas, a także nauczyciel wychowania fizycznego Wojciech Kosakowski, inicjator zawodów. Wuefista przygotował nawet specjalny baner na zawody. Ponadto klasy starsze mogły nauczyć się prawdziwej musztry, którą przeprowadził porucznik Sławomir Bafia. Żołnierz z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Nowym Targu opowiedział także o klasach wojskowych, w których można kontynuować naukę po podstawówce.

Trzeba też wspomnieć, że o godzinie 11.11 uczniowie i nauczyciele oraz pracownicy szkoły odśpiewali „Mazurka Dąbrowskiego”. Tym samym przyłączyli się do akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej, które prosiło, aby dokładnie o tej godzinie w piątek 9 listopada w szkołach został odśpiewany hymn narodowy. Głos zabrał dyrektor placówki Krzysztof Kula. Na zakończenie szkolnych obchodów niepodległości Rada Rodziców przygotowała dla wszystkich uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły słodką niespodziankę, czyli pyszny tort w barwach narodowych.

Dokładnie o godz. 11.11 w piątek 9 października hymn narodowy zaśpiewali także uczniowie Szkoły Podstawowej w Jabłonce. Potem dzieci wraz z nauczycielami dla uczczenia tego szczególnego dnia zasadzili obok szkoły symboliczny dąb, który jak podkreśliła dyrektor Maria Pilch "ma być znakiem trwałości i siły naszej ojczyzny i ma przypominać następnym pokoleniom, za jaką cenę ta wolność nasza została zdobyta".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast