Nowy numer 38/2023 Archiwum

Chcemy sięgnąć do źródła

Wyższe Seminarium Duchowne oo. bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej 10 listopada oficjalnie zainaugurowało nowy rok akademicki.

Uroczystości rozpoczęła Eucharystia w seminaryjnej kaplicy pod przewodnictwem o. Gwidona Hensela, wikariusza prowincji.

- Stajemy tu dziś nie po to, żeby udawać, że coś zaczynamy, coś, co już trwa, czy też dla samej pustej celebracji. Chcemy natomiast sięgnąć do początków, do źródła, by określić, w jakim kierunku idziemy. Co jest najważniejsze i jaka jest droga, żeby to osiągnąć? To nie jest coś banalnego. Jeśli przywiązujemy tak wielką wagę do wszelkiej formacji w dzisiejszym świecie, do wszelkich studiów, to ileż bardziej powinniśmy przywiązywać ją do studium filozofii i teologii, do tego, co kształtuje nasz sposób myślenia o świecie, o Bogu, naszą relację z Bogiem, ale także ze światem? - mówił w homilii.

Po Mszy św. spotkanie inauguracyjne odbyło się w seminaryjnej auli. Wzięli w nim udział także goście: ks. dr hab. Roman Bogacz z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II z Krakowa, Augustyn Ormanty - burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej, władze szkół miasta i gminy, duszpasterze z parafii św. Józefa w Kalwarii oraz siostry serafitki.

Podsumowując działalność naukową seminarium za rok 2017/ 2018, o. Anicet, wicerektor, zauważył m.in., że wśród bernardyńskich wykładowców najbardziej aktywny naukowo był o. dr Aleksander Sitnik. Mówił też, że seminaryjna biblioteka osiąga imponujące rozmiary zbiorów - obecnie liczy 68 300 pozycji, a w ciągu ostatniego roku powiększyła się o 1195 tytułów. Docenił też fakt, że bracia chętnie pomagają w oprowadzaniu pielgrzymów przyjeżdżających do sanktuarium. W 2017 r. oprowadzili po dróżkach aż 7427 pielgrzymów w 127 grupach.

Podczas inauguracji naukę w seminarium oficjalnie rozpoczęło dwóch alumnów i jeden juniorysta. Uhonorowani zostali też dwaj profesorowie - o. dr Feliks Marchewka (wykładowca przedmiotów filozoficznych) i o. mgr Melchior Cichy (wykładowca języka angielskiego), którzy po 41 latach pracy odchodzą na emeryturę.

Z kolei trzej klerycy - br. Celestyn, br. Pio i br. Idzi - odebrali gratulacje za najlepsze wyniki w nauce w minionym roku akademickim.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Quantcast