W kościele św. Barbary na Małym Rynku rozpoczęło się Jerycho.
Podobnie jak rok temu, modlitewne Jerycho rozpoczyna w Krakowie Światowy Dzień Ubogich. Całodobowa modlitwa przed Najświętszym Sakramentem trwać będzie do końca tygodnia. - Będziemy modlić się o miłość, która nie pozostaje głucha na wołanie ubogiego, lecz kocha czynem i prawdą. Za biednych, cierpiących i ubogich archidiecezji krakowskiej – podkreśla Krystyna Sobczyk z diecezjalnego Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji.
Do udziału w modlitewnym czuwaniu zaproszone są parafie, wspólnoty, ruchy, stowarzyszenia, zakony i klerycy seminariów duchownych. Potrzebni są także wstawiennicy do posługi modlitwą wstawienniczą w Namiocie Spotkań.
– Modlimy się za ubogich, ale ja to rozumiem bardzo szeroko. Właściwie każdy z nas jest jakoś ubogi – mówi Ewa, która na czuwanie do kościoła przy Małym Rynku przyszła prosto z patriotycznych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. – To niesamowicie ważne, że rozpoczynamy akurat teraz, w atmosferze świętowania. Bo to nam pokazuje, że niepodległość to także troska o najsłabszych – dodaje.
Paweł wstąpił do kościoła z całą swoją rodziną. Dlaczego chce modlić się za ubogich? – Bo to jest najważniejsze. Jasne, że trzeba im pomagać, ale to dzięki modlitwie mogę pomagać mądrze. To jest potrzebne i nam, i tym potrzebującym, bo człowieka nie można zredukować tylko do tego kawałka chleba, który mu od czasu do czasu dajemy. Chodzi o coś więcej – stwierdza mężczyzna.
O co? – O Chrystusa, który do nas przychodzi w ubogim – dodaje jego żona.
Mszy św. na rozpoczęcie nieustannego czuwania modlitewnego przewodniczył archiprezbiter bazyliki Mariackiej ks. Dariusz Raś. – Wszyscy jesteśmy ubodzy, dlatego będziemy prosić Boga, by tej biedzie zaradził: w nas, ale także we wszystkich, którzy poczują się bezdomni, opuszczeni, pokrzywdzeni, którzy przyjdą do Namiotu Spotkań na Małym Rynku w przyszłym tygodniu. Ta modlitwa będzie trwała wiele godzin i będzie pomnażać się o każdą osobę, która tu przychodzi – mówił.
Jerycho jest cykliczną akcją modlitewną organizowaną przez Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej. Nazwa wydarzenia nawiązuje do biblijnego zdobycia miasta Jerycha przez Izrael. Idea zrodziła się podczas pierwszego wydarzenia ewangelizacyjnego na stadionie Cracovii, zorganizowanego przez Sekretariat ds. Nowej Ewangelizacji w archidiecezji krakowskiej. Pierwsze Jerycho miało miejsce w kościele św. Katarzyny u ojców augustianów na Kazimierzu, później odbywało się przed większymi wydarzeniami ewangelizacyjnymi w Krakowie, takimi jak "Jestem w Hucie" czy z okazji 50-lecia działalności Odnowy w Duchu Świętym. W ubiegłym roku Modlitewne Jerycho po raz pierwszy zainaugurowało Światowy Dzień Ubogich w archidiecezji krakowskiej.