Nowy numer 38/2021 Archiwum

Cztery pory roku niepodległości przejdź do galerii

Podczas uroczystości 100. rocznicy odzyskania niepodległości w Poroninie starosta tatrzański Piotr Bąk przypomniał, że 11 listopada 1918 r. Podhale już od dwóch tygodni cieszyło się wolnością.

- Było to możliwe tylko dzięki temu, że Podhale było niezwykle patriotyczne i zaangażowane w sprawy ojczyzny - podkreślił P. Bąk. Wójt Bronisław Stoch, którego kadencja dobiega końca, mówił o potrzebie przekazywania wartości patriotycznych młodemu pokoleniu.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod dębem pamięci i na cmentarzu. Uroczystej Mszy św. dziękczynnej za wolną Polskę przewodniczył ks. proboszcz Stanisław Parzygnat, który przypomniał słowa Prymasa Tysiąclecia - kard. Stefana Wyszyńskiego: "Dla nas po Bogu największa miłość to Polska!".

Po Eucharystii młodzież, rodzice i nauczyciele przedstawili widowisko słowno-muzyczne pt. "Cztery pory roku niepodległości" - historię Polski od jesieni (schyłek państwowości) do lata (czasy współczesne).

Uroczystości zakończyły się przy krzyżu na Galicowej Grapie, gdzie została odsłonięta pamiątkowa tablica: "Ku chwale Ojczyzny i bojowników o Jej wolność na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości - Mieszkańcy Poronina".

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama