Nowy numer 42/2019 Archiwum

Prawnukowie legionistom

Maciej i Szymon są w wieku tych, którzy walczyli i ginęli dla Niepodległej - prawnukowie legionistów i żołnierzy rozpoczęli akcję "Przywróćmy pamięć o bohaterach niepodległości".

W akcji chodzi o oznakowanie grobów legionistów i żołnierzy Niepodległej, którzy spoczywają na nowotarskim cmentarzu.

Na początek oznaczono specjalnymi tabliczkami, które zaprojektował i wykonał Szymon Ozorowski, dwa groby: najstarszego rangą ze spoczywających na nowotarskim cmentarzu żołnierza Niepodległej - gen. dyw. Kazimierza Ładosia i legionisty kpr. Władysława Fryźlewicza.

Inicjatorami akcji "Przywróćmy pamięć o bohaterach niepodległości" są Maciej Fryźlewicz, prawnuk legionistów Władysława Fryźlewicza i Józefa Szopińskiego, oraz Szymon Ozorowski. Szymon jest prawnukiem Józefa Czerwińskiego, wachmistrza żandarmerii w II Rzeczpospolitej. Zamordowało go NKWD we Lwowie.

Akcja odbywa się przy współpracy z nowotarskim samorządem, administracją cmentarza i Muzeum Podhalańskim, a także przy wsparciu Podhalańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Nowym Targu.

Szymon i Maciej do końca 2018 r. planują jeszcze specjalnymi tabliczkami oznaczyć kilka grobów w nowotarskiej nekropolii.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zobacz także

Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama

Sponsorowane

Https://Www.AUTOdoc.PL